Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DHKP-C BOMBASI ERGENEKON'LA KARDEŞ

21.03.2013 12:27
AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na düzenlenen saldırının şifreleri çözülüyor. Bakanlığa düzenlenen saldırıda kullanılan iki el bombası tanıdık çıktı.

İki saldırganın kamera görüntülerine ulaşıldı. El bombası DHKP-C'nin ABD Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıda kullandığı bombayla örtüştü. Bomba ile LAW, Ergenekon ve Poyrazköy mühimmatıyla da kardeş.

AK Parti Genel Merkezi'ne lav, Adalet Bakanlığı'na el bombalarıyla düzenlenen saldırıda tüm bulgular DHKP-C terör örgütünü gösterdi.

Polis, güvenlik kamerası kayıtlarından AK Parti’ye 150 metre mesafeden LAW ile saldırı gerçekleştiren teröristin görüntüsüne ulaştı. Kamera görüntüsü İstihbarat ve Terörle Mücadele birimlerinin arşiv kayıtlarında bulunan örgüt mensupları ile karşılaştırılıyor.

Fotoğraf teşhisinden saldırganın DHKP-C üyesi olduğu gündeme geldi. Ankara polisi, sabaha kadar bombacının izini sürdü. Etrafındaki çember daraltılarak başkentten kaçması engellenmeye çalışılan militanın eylem için İstanbul'dan Ankara'ya geldiği tahmin ediliyor.

BOMBA TANIDIK ÇIKTI

Adalet Bakanlığı'na düzenlenen saldırıda kullanılan iki el bombası tanıdık çıktı. Bakanlığın arka kısmına atılan bombalar DHKP-C'li canlı bomba Ecevit Şanlı'nın ABD Büyükelçiliği'ne gerçekleştirdiği intihar eyleminde kullanılan el bombası ile örtüştü. Kriminal incelemede el bombasının Rus yapımı F-1 olduğu belirlendi.

POYRAZKÖY MÜHİMMATIYLA BENZER

LOT marka EM-72 A-2 seri numaralı anti tank LAW’ın Norveç malı olduğu belirlendi. Polis, her iki provokatif saldırıda kullanılan LAW ile F-1 marka el bombalarını çok yönlü inceledi. Norveç menşeli LAW’ın 1993'den bu yan DHKP-C, PKK, Atabeyler, Ergenekon terör örgütleri ile Poyrazköy aramalarında bulunan mühimmatla ‘benzerlik’ taşıdığı tespit edildi.

LAW’ın 1993-2012 yılları arasında 33 ayrı soruşturmada ele geçirilen mühimmatla benzer özellikte olduğu kaydedildi. Adalet Bakanlığı'na atılan Rus yapımı F-1 el bombalarının ise 1979'dan bugüne kadar 600'ü aşkın olayla benzerlik gösterdiği anlaşıldı. El bombalarının DHKP-C, PKK, MLKP gibi birçok terör örgütünce kullanılması ‘erişiminin kolay olduğu’ şeklinde yorumlandı.

EMNİYET İSTİHBARAT UYARMIŞTI

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, DHKP-C'nin AK Parti teşkilatları başta olmak üzere Adalet Bakanlığı ve kamu kuruluşlarına dönük eylem hazırlığında olduğunu tespit ederek bir süre önce tüm birimleri uyarmıştı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, "Bu tür bir saldırıyı bekliyorduk" demesinin altından EGM İstihbarat Dairesi'nin geçtiğimiz ay yaptığı ikazın yattığı öğrenildi.

Siyah kapüşonlu mont

Genel Merkez'i hedef alan teröristin görüntüsüne ulaşıldı. Polis, parkı gören sitelerin iki ayrı güvenlik kamerasından saldırganın görüntüsünü tespit etti. Tanınmamak için siyah kapüşonlu mont giyen teröristin izine henüz rastlanmadı.

Şaşırtma amaçlı

LAW’ın yanındaki poşet içinden çıkan ve üzerinde DHKP-C ibareli küçük pankartın şaşırtmaca olarak bırakıldığı tahmin ediliyor. DHKP-C'nin İstanbul merkezli baskınların intikamını almak için bu saldırıyı planladığı üzerinde duruluyor.

Kimliği belli mi?

Üst düzey kaynaklar, kamera görüntüsünden eşgali belirlenen militanın açık kimliğinin saptandığını bildirdi. Ancak, bu bilgi yetkili makamlarca teyit edilmedi. Adalet Bakanlığı'na iki el bombası atan militanın güvenlik kamerası görüntüleri elde edildi. İkinci bombacının görüntüsünün biraz flu olduğu için kimlik tespitinde zorlanıldığı iddia edildi. Soruşturmada "taşeron" olarak kullanılan örgüt ve bombacıların eylem için kimden emir aldığı araştırılıyor.

Bugün Gazetesi 

Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri