Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DHKP-C BOMBASINDA EMRİ VEREN BELLİ OLDU

05.02.2013 11:40
ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen intihar saldırısının talimatını veren DHKP-C'linin kim olduğu ve saldırı emrinin nedeni öğrenildi.

ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen intihar saldırısının talimatını örgütün gölge lideri Musa Asoğlu’nun verdiği belirlendi.

Polis eyleme hazırlanan 7 kişiyi arıyor.

DHKP-C’li Ecevit Şanlı’nın ABD Büyükelçiliği’ne düzenlediği saldırının emrini Fehriye Erdal’ı himaye eden Musa Asoğlu’nun verdiği tespit edildi. Örgütün gölge liderinin, 7 militanı “fedai” türü eylemler yapmak üzere görevlendirdiği belirtildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısının talimatını Sabancı suikastının firari sanığı Fehriye Erdal'ı himaye eden örgütün gölge lideri Musa Asoğlu'nun verdiği belirlendi. Dursun Karataş'ın 2008'de ölmesinin ardından yapısal değişikliğe giden terör örgütü DHKP-C'de genel sekreterliğe getirilen Asoğlu'nun İstanbul'daki operasyonların intikamının alınması için Hollanda'dan, "Fedai eylemleri gerçekleştirin" dediği tespit edildi.

KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Canlı bomba Ecevit Şanlı'nın üzerine sardığı 6 kilogramlık TNT ve Rus yapımı F-1 el bombasıyla ABD Büyükelçiliği'ne yaptığı intihar eyleminin ardından yeni istihbari bilgilere ulaşıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, ikisi "fedai eylemcisi" 7 militanın benzer eylemler arayışında olduğunu saptadı. İstihbarat Dairesi'nin uyarısı üzerine başta Ankara, İstanbul olmak üzere ülke çapında polis alarma geçirildi. İstihbarat birimleri, DHKP-C mensubu 7 militanın açık kimliklerini tek tek belirledi. 81 İl Emniyeti'ne gönderilen "gizli" raporda, militanların özellikle Ankara ve İstanbul'da "sansasyonel" eylemler hazırlığında olduğuna vurgu yapıldı.

GÖNÜLLÜ BAŞVURMUŞ

Rapora göre, A.B. adlı militan, "fedai" türü eylemler yapmak üzere örgüt yönetimine gönüllü olarak başvurdu. Örgüt üst düzey yönetiminin operasyonların intikamının alınması amacıyla M.Y. adlı militana Ankara ve İstanbul'da güvenlik güçleri ve kamu binalarına yönelik eylem yapması için talimat verdiği de rapora yansıdı.

İKİSİ KADIN MİLİTAN

İstihbarat raporunda, ikisi kadın 5 militanın da kimlik bilgilerine yer verilerek, "Operasyonel ve istihbari çalışmalara ağırlık verin" denildi. E.S.K., B.K., Ş.Y., B.Y. ve S.P'nin "şiddet" eylemlerinde kullanılacağı tespit edildi. Polis ekipleri ülke genelinde 7 DHKP-C'li militanın peşine düştü. İstihbarat operasyonlarına MİT Müsteşarlığı'nın da destek verdiği öğrenildi.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYOR

Fehriye Erdal'ın yerini bilen tek isim olduğu belirtilen Musa Asoğlu, Türkiye tarafından "Kırmızı Bülten"le aranıyor. Dursun Karataş'ın ölümünden sonra DHKP-C terör örgütünde yapısal değişikliğe gidildi. İstihbarat raporuna göre, Karataş'ın devrim nikahlı eşi olan avukat Zerrin Sarı örgütün liderliğine getirildi. Ancak, Sarı 'zayıf' lider konumuna sokuldu. Örgüt sözcüsü Musa Asoğlu'na 'gölge liderlik' olan genel sekreterlik görevi verildi.

‘Paris Caddesi nerede?’

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırının ardından soruşturmayı derinleştiren Ankara polisi, saldırganın olay yerinde daha önceden keşif yapmadığını belirledi. Ekipler, soruşturma kapsamında 12 görgü şahidinin ifadesine başvurdu.

Eylemcinin görgü şahitlerinden birine ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin de bulunduğu Paris Caddesi'nin yerini sorduğunu tespit eden polis, olay yerindeki MOBESE ve güvenlik kameraları görüntülerini de tek tek inceledi ancak eylemciyle birlikte hareket eden herhangi kimseyi belirleyemedi.

Polis, DHKP-C'li Ecevit Şanlı'nın olaydan önce elçilik önünde keşif yaptığına dair herhangi bir ize de ulaşamadı. Olay yerine yakın MOBESE kameralarıyla ilgili iddiaların da gerçeği yansıtmadığını belirten emniyet yetkilileri, MOBESE kameralarının görüntüyü merkeze aktaramasa bile kendi hafızasına kaydettiğini, bu nedenle saldırı anına ilişkin herhangi bir görüntü kaybı olmadığını bildirdi.

CIA VE MİT ORTAK ÇALIŞIYOR

ABD Büyükelçiliği'nde meydana gelen intihar saldırısıyla ilgili soruşturmanın ağları giderek derinleştiriliyor. MİT yurtiçi ve dışında geniş çaplı bir inceleme başlatırken, ABD güvenlik servisi CIA ile ortak çalışıyor. Öte yandan Büyükelçilik hukuk müşaviri, dün beraberindeki tercümanlarla Ankara Adalet Sarayı'na giderek Başsavcı Vekilleri Nuri Yiğit ve Şadan Sakınan ile soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili'den 1 saat bilgi aldı. Müşavirin, Bilgili'ye Ecevit Şanlı'nın bağlantıları ve olayın perde arkasıyla ilgili sorular yöneltildiği öğrenildi. Savcılık olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği ve önümüzdeki günlerde olayın netleşeceği bilgisini verdi.

Bugün Gazetesi 

Bu haber toplam 3510 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri