Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DHKP-C' Operasyonuyla İlgili Şok Şüphe

20.02.2013 11:31
İki yıl önce ele geçirilen kriptolu belgeler çözüldü. 605 kişilik memur listesi ortaya çıktı.

 

Terör örgütü DHKP-C’nin alt birimi Devrimci Memur Hareketi’ne operasyon düzenlendi
 
AKTİF OLANLAR GÖZALTINDA
 
177’sinin örgütle bağlantısının halen aktif olduğu belirlendi. Çoğu öğretmen 167 kişi gözaltına alındı.
 
Her kurumda elemanları var
 
Gözaltındaki isimlerin çalıştığı kurumlar arasında Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, SGK, DSİ, YSK da yer aldı.
 
Terörle Mücadele Dairesi’nin koordinasyonunda, dün sabah terör örgütü DHKP-C’ye yönelik 28 ilde başlatılan operasyonda çok sayıda adrese baskın düzenlendi. Örgüte para ve eleman sağlayan alt birimi Devrimci Memur Hareketi’ne (DMH) yönelik operasyonun, 2 yıllık takip sonucu gerçekleştirildiği öğrenildi.
 
KOZMİK ODADA KRİPTOLU CD 
 
İddiaya göre, 2010 yılının Aralık ayında Ankara’da sansasyonel eylemler gerçekleştirmeyi planlarken yakalanan DHKP-C mensubu A.Ö’nün irtibatlı olduğu Yürüyüş dergisine operasyon yapıldı. Buradaki kozmik odada ele geçirilen kriptolu Devrimci Memur Hareketi isimli CD içerisinde, örgütün alt birimi olan bu yapılanmada faaliyet yürüten kamu personelinin adlarının şifreli olarak kodlandığı belirlendi. CD listesinde 605 kişilikmemur isminin geçtiği, polisin ve savcının yaptığı çalışmada 605 kişiden 177’sinin DHKP-C içerisinde aktif faaliyet gösterdikleri tespit edildi.
 
Bu kişileri telefonlarını dinlemeye alan ekipler, delillerin toplanmasından sonra dün operasyon için düğmeye bastı. KESK Genel Merkezi başta olmak üzere İstanbul, Ankara, Hatay, Mersin, Bursa, Gaziantep ve Konya’nın aralarında bulunduğu 28 ilde birçok işyeri ve evde arama yapıldı. Çoğu öğretmen 167 kişi gözaltına alındı. Bu kişiler arasında Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK, DSİ, Karayolları, YSK, DMO, Vergi Dairesi çalışanlarının da olduğu öğrenildi. Soruşturmada gözaltına alınan Akman Şimşek’in DMH yapılanmasının başındaki bir numaralı isimolduğu öne sürüldü. DMH’nın üst düzey yöneticisiÖzlem Kütük ise İstanbul’da gözaltına alındı.
 
3 ÇUVAL İLAÇ VE MERMİ 
 
Gözaltına alınan O. Bilgiç’in evinde, 4Ocak’ta Yunanistan’a giderken yakalananHatice Aşık’a ait kıyafetler ve 3 çuval ilaç bulundu. B. Demir’in evinde de 35mermi ele geçirildi.
 
3 aylık bebeğin annesine öncelik
 
DHKP-C’ye yönelik operasyon kapsamında Bakırköy’de bir devlet hastanesinde görevli 2 çocuk annesi hemşire de gözaltına alındı. 3 aylık bebeği göz önünde bulundurularak öncelikli olarak ifade vermesi sağlanan hemşire daha sonra serbest bırakıldı.
 
1000 liraya kadar aidat
 
Belçika ve Hollanda’da DHKPC’ye düzenlenen operasyonlarda ele geçen dokümanlarda da isimleri yer alan memurların, örgüte maddi gelir sağlamak amacıyla Yürüyüş dergisinin satışını yaptıkları, aidat adı altında para toplayarak örgüte fon oluşturdukları kaydedildi. DMH mensubu memurların 100 ile 1000 lira arasında örgüte aidat ödedikleri iddia edildi.
 
Karakol saldırganını evinde saklamış 
 
Gözaltına alınan bir doktorun, 75. yıl Polis Merkezi’ne saldıran Nebiha Aracı ve Nurgül Acar’ı evinde sakladığı öne sürüldü. Nurgül Acar’ın polis Mücahit Daştan’ı şehit ettiği eyleme de yine gözaltına alınan bir sağlık çalışanının evinden gittiği belirlendi.
 
Kişisel veri temini 
 
Gözaltındaki 2 SGK çalışanının, örgütün istediği kişilerin adres ve kimlik bilgilerini örgüt yönetimine gönderdikleri belirlendi. Örgütün bazı generallerin, MİT mensuplarının ve gazetecilerin kimlik bilgilerini istediği de teknik ve fiziki takibe takıldı.
Bu haber toplam 1348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri