Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DHKP-C'nin Ergenekon kuryesi yakalandı

11.05.2012 14:11
DHKP-C terör örgütünün en etkin ve karanlık isimlerinden Merkez Komite üyesi Necmi Suna'nın 4 Mayıs'ta Moldova Havaalanı'nda yakalandığı öğrenildi. Necmi Suna hakkında 2011 yılında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılmıştı. Suna'nın Türkiye'ye iadesi be

İADE İÇİN SEFERBER OLUNDU
Moldova adli makamlarının da bu gelişme üzerine Türkiye'den şahsa ilişkin daha fazla bilgi talep ettiği ve Adalet Bakanlığı'nın konuyu takip ederek, hazırlanan detaylı çalışmanın Bakan Ergin'e sunulduğu kaydedildi. Yetkililerin 18 günlük gözaltı süresi dolmadan her türlü bürokratik aşamanın bitirilmesini planladıkları belirtiliyor.

ÖRGÜTÜN KARA KUTUSU
Necmi Suna DHKP-C'nin kara kutusu olarak nitelendiriliyor ve 90'lı yıllardaki örgüt eylemlerinde örgütün istihbarat ve talimatlarını veren derin kurye olarak tanınıyor. Nitekim o yıllarda ordu içinde generallere yönelik suikastler tayin zincirini kırmış ve 28 Şubat kadrosunun 1996'da koltuğa oturmasının önünü açmıştı. Örgütün hedef aldığı generaller ise Özal'a yakın isimler olarak anılıyordu. Asker kökenli olması ve onun etkili olduğu dönemde DHKP-C'nin asker kökenli hücresi ile Dursun Karataş'ın 89'da Bayrampaşa Cezaevi'nden kaçması, Necmi Suna'nın etrafındaki gizemi artırıyor.
Suna'nın adı Ergenekon iddianamesinde de geçiyor. Derinler adına örgüte sipariş edilen suikastların lojistikçisi konumunda olan Suna'nın iadesi için Moldova makamları hazır bekliyor.

ORDUYA SIZAN DHKP-C ÜYES, KORGENERALİ ÖLDÜRTTÜ
1964 Adana doğumlu olan Necmi Suna eski bir astsubay, ancak DHKP/C içerisinde çok önemli görevler yürüttü. Özellikle Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığı'nda görev yaptığı sırada örgüte önemli bilgiler sağladığı konuşuluyor. En önemli eylemi ise Ankara'da 23 Mayıs 1991'de şehit edilen emekli Korgeneral İsmail Selen suikastı.

EYLEM İÇİN GEREKLİ BİLGİLERİ NECMİ SUNA VERMİŞ
Suna, söz konusu suikast üzerine Haziran 1991'de yakalanmış, ancak tutuksuz yargılandığı sırada kendisine verilen 12 yıl 6 aylık ceza sonrası 1996'da yurtdışına kaçmıştı. O yıllarda da terör suçu bile olsa sanıkların tutuksuz yargılanması yönünde baskı oluşturuluyordu.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYORDU
Yurtdışında bulunduğu süreçte örgütün Merkez Komitesi'nde görev alan Necmi Suna için, hakkında verilen cezanın infazı amacıyla ancak 20 yıl sonra, 2011 yılında kırmızı bülten düzenlendi. Bu bültenin çıkarılmasının arkasında da Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılığın İstanbul polisiyle yürüttüğü çalışma yatıyor. Necmi Suna hakkında daha önce Adalet Bakanlığı'nın gönderdiği kırmızı bülten fezlekesinde, “DHKP-C'nin karanlık ilişkilerini düzenlediği, çok ön plana çıkmadığı ancak illegal eylemlerde söz sahibi olduğu, Dursun Karataş ile özel görüşmelerinin bulunduğu, içeriğinden diğer Merkez Komite üyelerinin dahi bilgisinin bulunmadığı” bilgileri yer alıyor.

GİZLİ TANIK İSMET'TEN ŞOK İFADELER
Ergenekon davası kapsamında gizli tanık İsmet, Mayıs 2008 tarihli ifadesinde şunları söylemişti: “88–89 yıllarında jandarma A tip özel kuvvetler birlikleri kuruldu. Bu birliklerde subay olarak görev yapan görevlilerle örgütün talimatıyla görüşmeler yapıyorduk. Görüşmelerde silah, patlayıcı ve istihbarat konularında bilgi alış verişi yapıyorduk. 1989 yılında Dursun Karataş'ın cezaevinden firarı ile birlikte örgütte atılım yılları yani örgütün silahlı ve bombalı saldırı eylemlerinin, suikastlarının yapıldığı sürece geçildi örgütün eylem yapmak için silah ve patlayıcıya ihtiyaç vardı. Yine o yıllarda peş peşe gelen cinayetlerden de (eski MİT mensubu Hiram Abas, emekli paşa İsmail Selen, emekli paşa Memduh Ünlütürk, Adana Jandarma Bölge Komutanı Temel Cingöz, MİT Müsteşarlığı yapmış Adnan Ersöz, emekli paşa Kemal Kayacan, Emniyet Müdürü Şakir Koç) anlaşılacağı gibi ciddi bir istihbarat desteğine ihtiyacımız vardı. O dönemde jandarma A tipi özel kuvvetlerinde görevli Yüzbaşı Necmi Suna vasıtasıyla örgütün eylem için ihtiyaç duyduğu patlayıcı ve silahlar ile eylem istihbaratlarını tedarik ediyordum. Bana karanlık gelen suikastlardan birisi Temel Cingöz suikastıdır. Temel Cingöz görevli olduğu dönemde Adana'da Adnan Temiz isimli Dev-Sol militanının ekip komutanlığını yaptığı SDB ekibince taranarak öldürüldü. Adnan Temiz jandarma A tipi özel kuvvetlerde, Necmi Suna'nın akrabasıdır. Yine Adnan Temiz Adana'da Amerikan Mozelle isimli çavuşun öldürülmesi eylemine karıştı, daha sonra yakalanarak tutuklandı. Malatya Cezaevi'nde tutulu bulunduğu sırada örgüte ihanet ettiği gerekçesiyle yine örgüt mensupları tarafından öldürüldü.”

Yeni Akit
 

Bu haber toplam 5944 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri