Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DHKP-C'ye dair şok istihbarat

04.03.2013 11:48
MİT yasadışı DHKP-C örgütüne yönelik yaptığı çalışmalar sonrasında 104 kişilik liste hazırlayarak Emniyet'e gönderdi.

 

Milliyet’in aldığı bilgilere göre, başta ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yönelik canlı bomba eyleminin yanı sıra İstanbul’da polislere karşı suikast eylemlerine başlayan yasadışı DHKP-Cörgütüyle ilgili çalışmalar yürüten MİTMüsteşarlığı’nın 11 Ocak’ta EGM’ye gönderdiği resmi yazıyla, DHKP-C’yle bağlantısı olduğunu tespit ettiği 104 kişinin fotoğrafları ve isimlerini bildirdiği ortaya çıktı. MİT, söz konusu kişilerin T.C. kimlik numaraları ile kimlik bilgileri ve DHKP-C tarafından kullanılması olası 12 kişiye ait kimlik bilgilerini gönderdi. MİT’in gönderdiği listedeki isimlerden 34’nün kadın olduğu ve 33 şüpheli hakkında ise “aranıyor” kaydının bulunduğu ortaya çıktı.
 
MİT’in yazısının ardından EGM İstihbarat Dairesi Başkanlığı, tüm il emniyet müdürlüklerine gönderdiği yazıyla polis birimlerini eylemlere karşı uyardı. Emniyet İstihbarat Dairesi’nin 11 Şubat tarihli yazısında PKK’nın tasfiye süreciyle birlikte DHKP-C’nin, “Halkın sesi, emperyalistlerin korkulu rüyası” sloganıyla bir aktör haline gelme çabası içinde olduğu belirtildi.
 
Hizmetli görüntüsüyle eylem
 
Bu amaçla örgütün uluslararası alanda sesini duyurmaya çalıştığı belirtilen yazıda, örgütün lider kadrosununuluslararası toplantıların gerçekleştirildiği mekanlara “hizmetli” görüntüsü altında örgüt ile bağlantılı kişileri sızdırarak eylem yapılmasını planladığı açıklandı. Yazıda, ülkücü ve milliyetçi tabanın ve gençliğin provokatif eylemlerle kışkırtılarak Türkiye’nin kaosa süreklenmesinin planlandığı belirtilirken, örgüt yönetimince 11 kişinin belirlenmiş eylem hedeflerine yönelik olarak görevlendirildiği kaydedildi. Emniyet’in yazısında, örgütün tabanına, “ayakta olduğu” mesajını vermek için özellikle canlı bomba eylemlerine yönelebileceği ifade edildi.
 
Tüm polis birimlerinin uyarıldığı yazıda, DHKP-C’nin bilişim teknolojilerini kullanarak polislere ait kimlik, adres ve fotoğrafları Facebook ve Twitter hesapları üzerinden kullandığına dikkat çekilirken, emniyet birimlerinin istihbarat çalışmalarına ağırlık vermesi istendi.
Bu haber toplam 2322 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri