Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİKKAT!!! İKİNCİ ÇUKURCA UYARISI

31.10.2011 14:42
Son saldırılarda ağır kayıplar veren ve morali iyice bozulan PKK hem intikam almak hem de bölgede ben de varım demek için büyük bir saldırı hazırlığında...

Geçtiğimiz cumartesi günü Yeni Akit'ten Yener Dönmez, istihbarat raporlarına dayanan çok çarpıcı bir bilgiyi kamuoyu ile paylaştı. Dönmez, terör örgütü PKK'nın Çukurca saldırısı sonrası başlatılan operasyonlarda ağır darbeler aldığını, hem intikam almak hem de örgütteki moral bozukluğunu gidermek için Çukurca saldırısından daha büyük bir eylem planı içinde olduğunu yazmıştı.

Hatta yazısında terör örgütü PKK'nın saldırabileceği muhtemel askeri birliklerin de ismini vermişti.

Konuyla ilgili görüş bildiren diğer bir gazeteci Önder Aytaç da bundan sonrasının ihmalle açıklanamayacağına dikkat çekti.

 

Ve Önder Aytaç'ın bu konuyla ilgili yorumu;

Kış üstlenmesine gitmeyen terör örgütü PKK’nın, 24 askerin şehit düştüğü Çukurca’dan daha büyük bir saldırı için hazırlık yaptığının ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü.

İstihbarat birimlerinin tespitini göre, hava destekli operasyonlarla ağır kayıplar veren PKK, örgütteki moral çöküntüsünü gidermek ve psikolojik üstünlüğü ele geçirmek amacıyla ses getirecek bir eylem için fırsat kolluyor. Bu kapsamda Hakkari civarında büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Şemdinli ve çevresinde 200, Irak sınırında da 200 kadar teröristin kanlı saldırılarına bir yenisini daha eklemek üzere hazır beklediği belirtiliyor. Yeni Akit Ankara Temsilcisi Yener Dönmez, örgütün hedef almayı planladığı askeri ve sivil yerleri “Şemdinli’nin Derecik beldesinin güneyinde bulunan Samanlı Üs Bölgesi, Tekeli Sınır Taburu, Şemdinli ilçe merkezi” bile açıkladı.

ÖNDER AYTAÇ: ACİLEN TEDBİR ALINSIN

Akit’e konuşan SARGEM Başkanı Doç. Dr. Önder Aytaç, bölgedeki tüm güvenlik birimlerine iletilen istihbarata rağmen 18 Ekim Salı gecesi Çukurca’da gerçekleştirilen hain saldırıda çok sayıda askerin şehit olduğuna ve yaralandığına dikkat çekerek, ikinci bir facianın yaşanmaması için gerekli tedbirlerin acilen alınması gerektiğini kaydetti.

“HERKES BUNDAN SORUMLU OLUR”

Saldırıya uğraması muhtemel yerlerin bile bilindiğine işaret eden Aytaç, hükümet dahil askeri ve emniyet yetkilileri, MİT ile koruculuk sisteminde yer alanları üzerlerine düşeni yapmaya çağırdı. Aytaç, istihbarat raporlarında geçen ve kamuoyunun da artık bildiği Samanlı Üs Bölgesi, Tekeli Sınır Taburu ve Şemdinli ilçe merkezinde gerçekleştirilecek saldırılandan herkesin sorumlu olacağını vurguladı. Her şey açıkça ortadayken yaşanması muhtemel acıların ihmalle açıklanamayacağını belirten Aytaç, “Kör gözüm parmağına’ şeklinde saldırı yapacaklar ve biz buna ihmal diyeceğiz. Her şey ortada. Kamuoyunun gözü önünde cereyan ediyor. Eğer bu belirtilen yerlerde bir olumsuzluk olursa, saldırıların olmaması için çalışma yapmayanların herkesin bundan sorumlu olması lazım” dedi.

“SINIR İÇİNE JANDARMA VE POLİS ÖZEL HAREKAT, SINIR ÖTESİNE ÖZEL KUVVETLER KAYDIRILSIN”

Güvenlik güçlerinin hemen harekete geçmesi gerektiğini ifade eden Önder Aytaç, Şemdinli ve çevresine Jandarma Özel Harekat ile Polis Özel Harekat timlerinin, Kuzey Irak tarafına da Özel Kuvvetler’in kaydırılması gerektiğini söyledi. Aytaç şöyle konuştu: “Halen o bölgede bulunan askerler, terörle mücadele edecek profesyonel insanlar değil. Onun için istihbarat birimlerinin saldırı yapılacağını tespit ettikleri yerlerdeki asker sayısını arttırmak fayda sağlamaz. Atılacak en etkili adım sınır içine PKK’yla mücadelede kendini kanıtlamış Jandarma ve Polis Özel Harekat’ın, sınır dışına da Özel Kuvvetler’in kaydırılması olacak. Bu tedbirleri alırken artık profesyonel orduya da biran önce geçmemiz lazım.”

BÖLGEDEKİ VATANDAŞLARA ÇAĞRI

Bölgede yaşayan vatandaşları gördükleri her türlü hareketliliği, anormalliği güvenlik güçleriyle paylaşmaya çağıran Aytaç, güvenlik güçlerinin de sivil vatandaş-terörist ayrımını iyi yapması gerektiğini vurguladı. Teröre karşı sıfır toleranslı olunmasını isteyen Aytaç, “Güvenlik güçleri herkese anlayacağı dilden cevap vermeli. Ama Kürt yurttaşlarımızı da İstanbul’da yaşamış olan bir insanın özgürlükleri neyse aynı özgürlükleri Batman’da, Diyarbakır’da, Şırnak’ta da insanlara sağlamış olması lazım” ifadelerini kullandı.

yeni akit 

Bu haber toplam 1664 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri