Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dilek Öcalan ailesinden veto yedi

11.04.2015 15:39
Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, yeğeni Dilek Öcalan'ın HDP'den aday gösterilmesine tepki gösterdi.

İmralı'da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası çeken Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan,HDP’nin yeğeni Dilek Öcalan'ı Şanlıurfa’da ikinci sırada aday göstermesine tepki gösterdi.

ADAYLIĞINI GİZLEDİLER

Mehmet Öcalan, yeğeninin milletvekili adayı olduğunu tarlada çalışırken öğrendiğini ve şoke olduğunu belirterek "Yeğenimin adaylığını bizden gizlediler. Dilek Öcalan’ın aday olmasına karşıyım. AK Parti ve diğer siyasi partilerde olduğu gibi Abdullah Öcalan'ın yeğenine kontenjan ayrıldığı söylentileri ortaya çıktı. Ağabeyim böyle bir şey istemedi, istemez" dedi.

"SİZİ KİM TEMSİL EDECEKSE ONU TERCİH EDİN" DEMİŞTİ

6 aydır İmralı Cezaevi'ndeki ağabeyi Abdullah Öcalan ile görüşemediğini belirten Mehmet Öcalan, "Her hafta adaya gitmek için başvuruyorum. Ancak devlet bizi götürmüyor. Ekim ayından beri kardeşimden haber alamıyorum. Listelerin hazırlanmasından önce adaya gittiğimde bana; 'Seçimlerde kim sizi temsil edecekse onu tercih edin. Demokrasi ve özgürlüğü ileri götüren kişileri tercih edin' tavsiyelerinde bulunmuştu"dedi.

"DİLEK ÖCALAN ABDULLAH ÖCALAN'IN TERCİHİ DEĞİLDİR"

Yeğeni Dilek Öcalan’ın HDP’den milletvekili adayı olmasının Abdullah Öcalan'ın tercihi olmadığını öne süren Mehmet Öcalan şöyle konuştu: "HDP'nin aday gösterdiği Dilek Öcalan'ın, dayısının isteği doğrultusunda listeye girdiği söylentileri çıktı. Ancak, Dilek Öcalan’ın Abdullah Öcalan’ın bir tercihi olduğuna inanmıyorum. Dilek Öcalan’ın aday olmasını HDP ve DTK yapmıştır. Onun sorumluluğunu da biz almıyoruz. Abdullah Öcalan’ın vekillere ihtiyacı yoktur. O kendisi demokratik siyası bir mücadele veriyor ve kimseye ihtiyacı yoktur. Dilek'in aday olma hakkı var ama henüz genç ve keşke bu yola ömrünü veren insanlara sırasını verseydi."

"DİLEK'İN ADAYLIĞINI TARLADA ÇALIŞIRKEN ÖĞRENDİM"

Yeğeninin milletvekili adayı olduğunu listelerin açıklanmasının ardından çalıştığı tarlada öğrendiğini de anlatan Mehmet Öcalan şunları söyledi: "Tarlada çalıştığım sırada bir arkadaşım beni telefonla arayarak yeğenimin Dilek’in aday olduğunu söyledi. Çok şaşırdım. Bunu çok gizli aday yapmışlar. Adaylığından haberimiz yoktu ve bu durumu bizden gizlemeleri doğru değil.

"DİLEK ÖCALAN'IN ADAYLIĞINA KARŞIYIM"

Dilek Öcalan’ın aday olmasına şahsen karşıyım. Dilek önce emek versin, ondan sonra hak ettiği yere gelsin. Şimdi dayısının kontenjanından vekil yapılacak söylentileri çıkıyor. Bu durumu ben kendi adıma kınıyorum. Dilek Öcalan’ı buraya getiren Abdullah Öcalan’a en büyük darbeyi vuran o anlayıştır."

 
Bu haber toplam 2560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri