Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dilek Özçelik, kanser hastalarının sesi oldu!

15.04.2013 18:03
Dilek Özçelik'in Bakan Bayraktar'a yaptığı yardım çağrısı, kanser hastalarının görünmeyen derin yarasına parmak bastı. Onlar ilaç bulamıyorlar...
İlaç temini için yardım istediği Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ’ın kendisine verdiği parayı dilenci olmadığını belirterek iade eden kanser hastası Dilek Özçelik , kanser hastalarının yaşadığı ilaç krizini gündeme getirdi. Özçelik, kanser hastaları adına “İlaç bulamıyoruz yardım edin” dedi. Diğer kanser hastaları ise, www.sikayetvar.com’a gönderdikleri şikayetlerle “Moralimizi yüksek tutarak bu hastalığı yenmeye çalışıyoruz ama ilaç sorunu yaşıyoruz. İlaç bulamadığımız için tedai sürecimiz aksıyor. Kimsenin yaşama umudunu yitirmesine izin vermeyin.” diyerek yardım çağrısında bulunmuşlardı.
 
Yaşanan olay sonrası Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dilek Özçelik’in ilaçlarının bakanlık tarafından temin edileceğini açıkladı. Peki ya diğer kanser hastalarının yaşadıkları ilaç sorununu nasıl çözülecek? 
 
 
İşte ilaç krizi yaşayan kanser hastalarının şikayetler ve yardım çağrılarından bazıları şöyle:
 
Ramis A.: “2 senedir kanser hastalığıyla mücadele ediyorum. 4 farklı tedavide başarısız olduktan sonra doktorum yeni bir tedavi önerdi. 12 seanslık ilaç talebinde bulundu doktorum. Evrakları gönderdik sonrasında bekleme. İlaçlar geldi fakat iki seanslık. İki seans ilacı aldıktan sonra. Tekrar ilaç istemi yaptık. Cep telefonuna gelen mesajda ilaç stokta yoktur diyordu. İlaç 21 günde 1 alınması gerekiyor. 25. 02. 2013 te ilacın ikinci seansını aldım. 18. 03. 2013 te 3. seansımı almam lazım. Tedavi tarihleri değiştirilemez. Bu ilaçları gönderen birimlerin tedavinin şeklinden haberi yok mu. Yada kanserin tedavi olunmadığında sonuçlarını biliyorlar mı?”
 
Ahmet Ö: “Kanser tedavisi görüyorum yurt dışından ilaç bekliyorum altı hafta olmasına rağmen henüz ilacım ulaşmadı gereğinin yapılmasını arz ederim.”
 
Dilek D.: “Ben kanser tedavisi görmekteyim. Zorlu bir süreci moralimi yüksek tutarak geçirmeye ve bu hastalığı yenmeye çalışıyorum ama karşılaştığım sorunlar o kadar trajikomik ki artık dayanamadım. Böyle önemli bir tedavide nasıl olur da ilaç bulunmaz ve bu ilaç olmayınca bugüne kadar olan tedavinin de anlamı olmadığı gibi bundan sonraki tedaviyi nasıl tamamlayacağımı da bilmiyorum. İnsana ve sağlığa verilen önem bu kadar mı olmalıydı. Çaresiz beklemek zorunda kalıyorum. Peki bunun sorumlusu kimdir? Bu sorunumu kim çözecek? İlaçları sıkıntı çekmeden nasıl temin edebileceğim? Tedavimin gecikmesindeki sorumlu olan kişiye nasıl ulaşmalıyım ki yapılan haksızlığı sorabileyim?”
 
Mine T.: “Dedem kanser ve tedavisi için hiç bir yerden ilaç temin edemiyoruz. Aradığımız Bu sorunu çözmenizi rica ediyorum. Kimsenin yaşama umudunu yitirmesine izin vermeyin ve yardımcı olun.”
 
Çiğdem K.: “Sağlık Bakanı benim kardeşim kanser tedavisi görüyor. Bir yıl kullandığı ilacı şimdi Türkiye üretmiyor bir yıl daha kullanması gerekiyor. Eğer ilacı bulamasak ve tekrarlarsa hastalığı bunun sorumlusu kim?”
 
Emine Hatun U: “Kanser tedavisi görmekteyim. Tedavi süresince kullanmakta olduğum ilaçları bulmak zor . Böyle önemli bir hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçları nasıl olurda Türkiye'nin başkenti Ankara'da bulamıyoruz. Benim gibi birçok hasta bu sıkıntıyı çekiyor. tedavi süreci aksıyor, belki de hayatını kaybediyor. Sizler de bunu izliyorsunuz ve hiçbir şey yapmıyorsunuz . Dış ülkelere yardım ettiğiniz kadar kendi halkınıza da yardımcı olmanızı rica ediyorum. İnşallah bu maili dikkate alırsınız ve bu sorunu çözmeye çalışırsınız.”
 
Vahap E.:Annem kanser hastası 2001 den bugüne kadar tedavi görüyor. İlacı bugüne kadar sigorta karşılamaktaydı. Bugün annemin kontrolde yazılan ilaçlarını eczaneden alamadık. Nedeni ise ilaca gelen katkı payı. Anlaşılan devlet hasta insanları gözden çıkarıp işi ticarete dökmüş. Parası olmayanın yaşaması da caiz değil anlaşılan. Ama çok yanlış . Bu işe en yakın zamanda inşallah bir çözüm bulunur”
 
Turan T.: “ Ben kanser nedeni ile ameliyat oldum. Hastanenin 3 ayda bir 3 hafta alması uygundur raporuna istinaden BCG ilacını zor da olsa bularak bu tarihe kadar yapıldım.Ancak Ancak ilaçları Mersin ve civarındaki eczanelerde ve ecza depolarında bulamıyoruz.Sağlık Bakanlığı ile ecza depoları veya eczaneler arasındaki bir sorun ise lütfen insan sağlığı açısından sorunun acilen giderilmesini;değil ise mağduriyetimizin önlenmesini arz ederim.”
 
 
Bu haber toplam 2334 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri