Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Din Kültürü kitaplarında Tanrı skandalı!

16.07.2012 17:08
Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında kullanılan ilginç ifadeler tartışma başlattı.

Talim ve Terbiye Kurulu'nun 'terbiyesinden' geçen ders kitaplarındaki skandallar tükenmiyor. Matematik ve Türkçe kitaplarının ardından bu kez de İlk Öğretim 4. sınıf öğrecilerine okutulmak üzere hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında benzer bir skandala imza atıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu tarafından 2011 yılında onaylanan ve 5 yıl süreyle okullarda okutulacağı belirtilen kitabın sözlük bölümünde 'Allah' lafzı yerine 'ısrarla' Esma-ül Hüsna'da olmayan 'Tanrı' kelimesi kullanıldı.
Skandal bununla da bitmedi. Rızık ve Sevap gibi kelimeleri açıklarken şu örneklerde olduğu gibi 'İnanılan' ifadesinin kullanılması dikket çekti:

"Rızık: Tanrı'nın herkese verdiğine 'inanılan' nimet
Sevap: Tanrı'dan verileceğine 'inanılan' ödül..."

ALLAH'A TANRI DENİR Mİ?

Peki yaygın kanaate göre kullanılabilineceğine inanılan 'Tanrı' kelimesi 'Allah' lafzının yerine kullanılabilir mi? Bu soru on yıllar önce de gündeme gelmiş olacak ki Türkiye'nin en önemli tefsir alimlerinden birisi olan Elmalılı Hamdi Yazır Hocaefendi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bastırılan "Hak Dini Kur'an Dili" isimli tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde şöyle diyor:
"Gerek ismi özel olsun gerek ismi genel, "Allah" ismi celali ile, yine "Allah" tan başka hiçbir mabud anılmamıştır... Mesela "TANRI", "HUDA" isimleri, "Allah" gibi özel isim değidir!. "İLAH", "RAB", "MABUD" gibi genel mana ifade eden kelimelerdir...

GAFİLLİK... CAHİLLİK

Arapça'da "İLAH"ın çoğuluna "ALİHE"; "RAB"bın çoğuluna "ERBAB" denildiği gibi; Farsça'da da "HUDA"nın çoğuluna "HUDAYAN" ve lisanımızda dahi TANRILAR, MABUDLAR, İLAHLAR, RABLAR denmiştir; çünkü bunlar haklıya ve haksıza ıtlak edilmiştir... Halbuki hiç "Allah"LAR denilmemiştir ve denemez!.

Böyle bir tabir işitirsek, söyleyenin cehline veya gafletine hamlederiz!.. "TANRI" adı böyle değildir; mabud, ilah gibidir... Batıl mabudlara dahi "TANRI" ismi verilir... Müşrikler birçok tanrılara taparlardı. Filanların tanrıları şöyle, falanların tanrıları şöyledir denilir...

Demek ki, "TANRI" genel ismi, "Allah" ismi özelinin eş anlamlısı değildir, en genel bir tabirdir... Binaenaleyh, "Allah" ismi, "TANRI" adı ile tercüme olunamaz!"(son devir)

 

Bu haber toplam 10656 defa okunmuştur
allah tanrının belasını versin
hakan hakan
üstad necip fazıl ne güzel demiş...allah tanrının belasını versin
18 Temmuz 2012 Çarşamba 20:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tanrılarınızı sevvsinler
hursit dilaver
mahmut esat merhum hata etmiştir. TANRI PUT DEMEKTİR allah lafzının yerini tutamaz. HERKEZ KENDİ PUTUNU YAPAR'daki PUTDUR.tanrıların arabaları, yarı tanrılar,türkün tanrısı falan yanlış kelimelerdir. insanı da küfre götürür.müslim allah der, rab der,yarabbi der, cenab-ı hak der. tanrı demez.o zaman yer tanrısı, gök tanrısı, seks tanrısı veya tanrıçası devreye girer,ZATEN BOL TANRISI OLAN ÜLKEMİZDE,BİR DE BU TANRILARLA UĞRAŞMIYALIM. MÜSLÜMANA ALLAH YETER.gerisini laikler ve CHP liler düşünsün.
18 Temmuz 2012 Çarşamba 15:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Sezer
Huseyin
Merhum Prof.Dr. Mahmud Es'ad Coşan rh.a. Hocaefendi Tanrı kelimesinin İlah kelimesinin karsılıgı oldugu ve kullanılabilecegini ifade etmistir. Kemal Bozkurt Bey lutfen iskenderpasa sitesindeki sohbetlerden arama yaparak bilgilensin. Selamlar
17 Temmuz 2012 Salı 03:06
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri