Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dinleme Olayının Perde Arkası!

26.12.2012 13:51
Erdoğan'ın ofisinde yer alan dinleme cihazını kimin nasıl bulduğu ve aygıtın modelinin hangi ülkelerin istihbarat birimlerinde bulunduğu deşifre oldu.

Kanal D Haber'in özel haberine göre Başbakan Erdoğan'ın ofisindeki dinleme aygıtı, 1 yıl önce bulundu. Cihazın bulan ekibin başında MİT Teknik İstihbarat Daire Başkanı Basri Aktepe var. Dinleme cihazının İsrail'in MOSSAD ve Alman BND'nin kullandığı model olduğu ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “Evimin altındaki ofisimde dinleme cihazı bulundu. Derin devlet denen olay boş durmuyor." açıklamalarının ardından böceğin ofise nasıl girdiği, dinleme cihazının nasıl bulunduğu gündemin en önemli konularından biri oldu.

Kanal D Haber'de Mehmet Ali Birand, kafalarda soru işaretleri oluşturan Başbakan Erdoğan'ın dinlenmesi olayına ilişkin bazı bulgulara ulaşıldığını açıkladı. Buna göre, Erdoğan'ın ofisindeki dinleme aygıtı 1 yıl önce bulunmuştu. Cihazın bulan ekibin başında MİT Teknik İstihbarat Daire Başkanı Basri Aktepe var. Emniyet kökenli Basri Aktepe 1,5 yıldır bu görevde. Göreve gelir gelmez Başbakan Erdoğan'ın elektronik güvenliğine büyük önem verdi.

DİNLEME CİHAZI 1 YIL ÖNCE BULUNDU

Dinleme cihazı, 1 yıl önce Başbakan Erdoğan'ın özel ofisinde bulundu ve cihazın bulunmasıyla operasyon başlatıldı.

CİHAZI BULAN AKTEPE 1,5 YIL ÖNCE EMNİYET'TEN MİT'E GEÇTİ

Cihazı bulan ekibin başında MİT Teknik İstihbarat Daire Başkanı Basri Aktepe var. Aktepe 1,5 yıl önce Emniyet'ten MİT'e geçti. Göreve gelir gelmez Başbakan Erdoğan'ın elektronik güvenliğine büyük önem verdi. Erdoğan'ın ofisini, arabasını, evini kısa zaman aralıklarıyla kontrol ettirdi. Özel ofisteki cihaz da bu aramalar sırasında bulundu.

CİHAZ İSRAİL'İN MOSSAD ve ALMAN BND'NİN KULLANDIĞI MODEL

Ofiste iddia edildiği gibi 4 değil, 1 cihaz bulundu. Bulunan aygıt, MİT Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı laboratuarlarında uzmanlarca incelendi. Ele geçirilen dinleme cihazının iki ayrı ülkenin gizli servislerinin, İsrail'in MOSSAD ve Alman BND'nin kullandığı model olduğu tespit edildi.

BAŞBAKAN'IN POLİS KORUMALARI TEMİZ ÇIKTI

MİT, cihaz oraya kimin yerleştirdiğinin izini sürüyor. Önce Başbakan'ın polis olan yakın ve uzak korumaları günlerce araştırılıp sorgulandı, temiz çıktılar, görevlerine devam ettiler.

MİT SORUŞTURMAYI KENDİ PERSONELİ ÜZERİNDEN SÜRDÜRÜYOR

MİT soruşturmayı kendi içinde devam ettiriyor. Dış servislerin hesabına çalışabilecek personel inceleniyor. Şüpheliler listesinde İstanbul'da terör soruşturmalarında yer alan bazı isimler de var. O isimlerin kim olduğunu şimdilik savcı biliyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, dinleme olayının hem idari hem adli açıdan incelendiğini belirtti. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da Başbakan Erdoğan'ı dinleme olayının deşifresinin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan bir müracaatla soruşturma yapıldığı ve bu soruşturmayla Başsavcılığın, cihazı kimin koyduğu, nasıl bir aygıt olup hangi teknolojik imkanlara sahip olduğu bilgilerini yeri ve zamanı geldiğinde açıklayacağının öngörülebileceğini belirtti.

Bu haber toplam 6296 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri