Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dinleme Skandalı İspanya'ya da Sıçradı

26.10.2013 02:36
İspanya Başbakanı, ABD'nin İspanya'yı dinlediğine ilişkin iddialar hakkında bilgi almak için ABD'nin Madrid Büyükelçisi'nin çağrılacağını duyurdu.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) birçok ülkenin liderlerini dinlediği iddialarıİspanya'ya da sıçradı.

CASUSLUK, DOSTLUK VE İTTİFAKLA BAĞDAŞMIYOR

Brüksel'de bulunan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Hükümet olarak, ABD'nin İspanyol siyasi liderlerini dinlediğine ilişkin elimizde bir delil yok" dedi. Rajoy, her şeye rağmen Avrupa'da gündemde olan ve bazı İspanyol gazetelerinin de ortaya attığı iddialarla ilgili olarak bilgi almak için Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo'ya, ABD'nin Madrid Büyükelçisi James Costos'u bakanlığa çağırma talimatı verdiğini söyledi. "Casusluk, dostluk ve ittifakla bağdaşmıyor" diyen İspanya Başbakanı, ABD ile ilgili iddiaların doğru çıkması durumunda, "Ben İspanya Başbakanıyım ve ne zaman karar almam gerekirse en sağlam şekilde alırım" görüşünü savundu.

BU TÜR KARARLAR AB'YE AİT DEĞİLDİR

Casusluk skandalı gibi bir olayda AB'nin ortak karar almasını beklemeden AB ülkelerinin bireysel hareket edebileceklerini kaydeden Rajoy, "Bu tür kararlar,AB'ye ait değildir, üye ülkeler ayrı da hareket edebilirler. Fransa ve Almanya bir karar aldı, biz aynısını ya da daha farklı bir şeyi söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.HABERLER.COM

Bu haber toplam 1666 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri