Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİNLEMEYE TAKILAN PKK'LILARIN DEPREM İTİRAFI

20.10.2012 12:30
Terör örgütü PKK'nın deprem yardımı adı altında topladığı yardımların, ölen terörist ailelerine ve PKK'nın dağ kadrosuna gönderildiği ortaya çıktı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre, sanıklar Van depremini fırsat bilip halkı dolandırmış. PKK'lıların 'Van depremindeki kardeşlerimize yardım topluyoruz' diye bağış aldıkları ancak bu paraları PKK'ya ve ölen teröristlerin ailelerine gönderdikleri belirlendi.

İddianamede, bir gizli tanığın şu ifadelerine yer verildi: "Van depremi için toplanan paralar çeşitli tarihlerde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda öldürülen teröristlerin ailelerine, bir kısmı da örgüte aktarıldı. Ayrıca KCK'nın bildirilerine zorla imza attırıldı" dedi.

Başka bir gizli tanık ise, "Bizlere, 'bunu örgüt istiyor, mecbur vereceksiniz' diyerek paraları aldılar. Paralar örgüte aktarılmak üzere BDP teşkilatına teslim edildi" diye konuştu.

İddianamede, BDP ile de aralarında organik bağ olduğu savunulan sanıklar için 15 ile 25 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

DİNLEMEYE TAKILAN PKK'LILARIN İTİRAFLARI

Sanıkların, ortam dinlemesinde, insanların duyguları sömürülerek depremzedeler için toplandığı söylenen paraların PKK'ya aktarıldığı depremin de nasıl kılıf olarak kullanıldığı şöyle itiraf edildi:

X: Deprem boştur oğlum, değil mi Çetin arkadaş?
Y: Doğru söylemek gerekirse deprem için diyoruz ama değil, paralar dağda ölenler içindir.
Z: Ya, bu iş biraz tehlikeli değil mi?
X: Kardeşim 'depreme bağıştır, veren verir vermeyen vermez' savunması var yani anlayın. Fazla da sesinizi çıkarmayın. 

Bu haber toplam 2102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri