Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Direnen halkların yanındayız

16.12.2012 02:50
Yapımcılığını ve Sunuculuğunu Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci’nin Kanal 5’te yaptığı haber programı ‘Son Gündem’e konuk olan T.C. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, çok önemli açıklamalarda bulundu.

Patriotların Türkiye’ye konuşlandırılmasının tamamen savunma amaçlı olduğunu vurgulayan Ünal, “İstikrarsız bir ortamda Türkiye’nin savunmasını güçlendirmesi kadar doğal bir şey olamaz” dedi.

Suriye’de yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Ünal, şunları söyledi: “Suriye’de, öldürülen insan sayısı 40 binin üzerinde. Yerlerinden edilen insan sayısı 2 milyon 500 bin. 500 bin kişi ise komşu ülkelere sığınmış durumda. 140 bini aşkın vatandaş ülkemizde. Uluslar arası camia farkında değil ama Suriye’de ciddi bir açlık söz konusu. 10 milyon kişinin gıdaya erişimi noktasında ciddi bir sıkıntısı var.” Ünal, Filistinli gazeteci Başar Fehmi Kadumi için de gerekli girişimlerin sürdürüldüğünü belirtti.

Türkiye’nin Arap baharına yönelik tutumunun, halkların taleplerin desteklenmesi yönünde olduğunu vurgulayan Ünal, “Hakkaniyet, açıklık, şeffaflık içinde bu halkların meşru taleplerinin yanında yer almaya devam edeceğiz” diye konuştu.
İsrail’in, Filistin’in “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü kazanmasının ardından sergilediği tutumu eleştiren Ünal, “İsrail BM’deki son oylamadan gerekenleri çıkarması gerektiğini düşünüyoruz. Ama İsrail’in söylemlerine baktığımızda gerekli uyarıları ve verilen mesajı almadığını görüyoruz. Yeni yerleşim yerlerinin açılması için çaba sarf eden İsrail’in gerekli dersleri almadığını da görmekteyiz. Biz Ortadoğu’daki sorunların ana kaynağını Filistin sorunun çözümsüzlüğü olarak görüyoruz” diye konuştu. Ünal, Filistinlilerin bağımsızlık arzularını desteklediklerini de sözlerine ekledi.
***
Kanal 5’e konuk olan T.C. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde devlet olarak tanınması için Türkiye tarafından önemli adımlar atıldığını açıkladı. Selçuk Ünal, Filistinlilerin bağımsızlık arzularını desteklediklerini kaydederek, “Türkiye’nin BM Güvenlik Kurulu’nun geçici üyeliğinden bu yana başlattığı bir süreç var. Güvenlik konseyinin yapısında, geçen yıl bir girişim oldu. Ama yapı dolayısıyla kabul edilmedi. Ancak bu seneki girişimlerinde, oylamada desteğimizi sürdürerek, üyelik sürecini devam ettirdiler” dedi.
HUKUKİ GETİRİLERİ OLACAK
Bundan sonraki süreci de değerlendiren Ünal, “Bu üyelik sürecinin sembolikten öte değeri var. Gözlemci üye devlet olması, Vatikan gibi olmasını sağladı. Hukuki getirileri de olacaktır. Artık iki eşit devletin çalışması söz konusu olabilecek” diye konuştu.
İSRAİL GEREKLİ DERSİ ALMADI
İsrail’in, Filistin’in “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü kazanmasının ardından sergilediği tutumu değerlendiren Ünal, “İsrail son oylamadan gerekenleri çıkarması gerektiğini düşünüyoruz. İsrail’e dokuz ülke destek verdi. Ancak, 130 ülke Filistin’in yanında yer aldı. İsrail’in söylemlerine baktığımızda gerekli uyarıları ve verilen mesajı almadığını görüyoruz. Yeni yerleşim yerlerinin açılması için çaba sarf eden İsrail’in gerekli dersleri almadığını da görmekteyiz. Biz Ortadoğu’daki sorunların ana kaynağını Filistin sorunun çözümsüzlüğü olarak görüyoruz” dedi.
İÇ SORUNLAR AŞILMALI
Filistin milli mutabakatını fazlasıyla önemsediklerini belirten Ünal, “Taraflar arasındaki gerilimi bitirmek için çabalarımız sürüyor. Görüşmeler aralıksız devam ediyor. Gerekli uyarılarımızı Hamas ve Mahmud Abbas’a yaptık. Bu çalışmaların olumlu mecrada devam etmesini ve sıkıntıların son bulmasını istiyoruz. Kısa sürede iç sorunların aşılacağını düşünüyorum” diye konuştu.
BİZ ORTADOĞU’DA BARIŞ İSTİYORUZ
Türkiye’nin, Ortadoğu’da barış ve istikrar istediğini belirten Ünal, “Bizim temel çıkış noktamız bütün Ortadoğu’da ülkelerle ilişkilerimizi geliştirmek. Bölgede zaman zaman istikrarsız dönemler yaşanıyor. Bunları ortadan kaldırarak, akan kanın durmasını ve barışın sağlanmasını istiyoruz. Bu yönde çabalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.
DİRENENLERİN YANINDAYIZ
Türkiye’nin Arap baharına yönelik tutumunun, halkların taleplerin desteklenmesi yönünde olduğunu vurgulayan Ünal, “Hakkaniyet, açıklık, şeffaflık içinde bu halkların meşru taleplerinin yanında yer almaya devam edeceğiz. Dış seyahatlerimizde yeni yönetime gelen kişilerle temaslarımız oldu. Temaslarda, ‘Türkiye’deki insanlar gibi yaşamak istiyoruz’ diyorlar. Her ülke kendi sistemini kuruyor. Ülkelerin, Türkiye’den öğrenecekleri şeyler varsa, memnuniyet duyarız. Bu ülke halklarının bu taleplerinin olumlu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
Ünal, “Temaslarda halkların ve siyasiyi temsilcilerimizin söylediği, bizim başlattığımız çalışmalardan çok olumlu etkilendiklerini gösteriyor. Bize aktarıldığı kadar, bu toplumlarda Türkiye algısını olumlu manada, değiştiriyor” dedi.
SURİYE’DE DURUM OLDUKÇA KÖTÜ
Suriye’de yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Ünal, şunları söyledi: “Suriye’de, öldürülen insan sayısı 40 binin üzerinde. Yerlerinden edilen insan sayısı 2 milyon 500 bin. 500 bin kişi ise komşu ülkelere sığınmış durumda. 140 bini aşkın vatandaş ülkemizde. Uluslar arası camia farkında değil ama Suriye’de ciddi bir açlık söz konusu. 10 milyon kişinin gıdaya erişimi noktasında ciddi bir sıkıntısı var. Maalesef ama durumun bu kadar kötü olduğunu belirtmekte fayda var. Öncelikle biz açık kapı politikasını uygulayarak, zalimden kaçan kardeşlerimize kapılarımızı sonuna kadar açtık. Kapılarımızın açmaya devam edeceğiz. Siyasi anlamda ilkeli bir tutum izledik. Suriye’deki halkın taleplerinin kabul görmesi için telkinlerde bulunduk. Kabul göremeyince halk ayaklanması başladı. Bizim burada yaptığımız siyaseten halkın yanında yer almaktır.”
SURİYE’DE DURUM DEĞİŞECEK
Arap Baharının yaşandığı ülkeleri farklı değerlendirmek gerektiğine değinen Ünal, “Suriye’de yaşanan sorunların kaynağı, rejimin halkın isteklerine hiç karşılık vermemek istememesi ve rejimin hemen silahla karşılık vermesi oldu. Suriye’deki gelişmelerin nasıl bir yöne gideceğini hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.
Suriye’de yaşanan olaylara uluslar arası camianın ihtiyatla yaklaştığını belirten Ünal, “Bunun nedeni rejimin yerine alternatif görülememesiydi. Muhalefet toplandı, bir araya geldi komitelerini oluşturduktan sonra, alternatifi oluştu. Batı da hemen tanıdı. Bazı ülkelerin farklı değerlendirmeleri olabilir ama son gelişmeler fazlasıyla önemli” dedi. Ünal, olaylardan Suriye halkının güçlenerek çıkmasını istediklerini, güçlü bir Suriye’nin kurulacağını düşündüklerini ve bölgeye bunun olumlu etkileri olacağını da sözlerine ekledi.
Türkiye tarihi boyunca, kendisine siyasi sebeplerle sığınanlara sürekli kapılarını açtığını belirten Ünal, “Şimdi Suriyeli kardeşlerimiz zor durumda. Hepsinin temel isteği ülkelerine geri dönmek… Dolayısıyla onların bu arzusuna saygı duymak zorundayız. Suriye’deki gelişmelere, ekonomik olarak etkilendiğimiz doğru, bunun sebebi biz değiliz. Suriye rejiminin etkisi oldu” dedi.
KADUMİ İÇİN DEVREDEYİZ
Yurt dışında, bölgeye giden gazetecilere Suriye rejimi müsamahakâr davranmadığına dikkat çeken Ünal, “Birçok yabancı gazeteci kaçırıldı ve öldürüldü. Gerçeklerin görülmesini istemiyorlar. Filistinli gazeteci Başar Fehmi Kadumi içinde girişimlerimiz var. Biz çabalarımızı devam ettireceğiz” dedi.
MEZHEP ÇATIŞMASININ ÇIKMAMASI İÇİN GAYRET SARF EDİYORUZ
Bölgede yaşanan mezhep gerilimini de değerlendiren Ünal, “Ortadoğu’da ve bölgemizde mezhep çatışmasının çıkmamasını önemsiyoruz. Bölgede mezhep çatışmalarının yaşanmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bizim siyasetimizi ilkeli siyasettir” ifadelerini kullandı.
PATRİOTLARIN AMACI SAVUNMA
Patriotların Türkiye’ye konuşlandırılmasının tamamen savunma amaçlı olduğunu vurgulayan Ünal, “Suriye’deki gelişmeler bizi ve komşularımızı tehdit ettiği için talepte bulunduk. İstikrarsız bir ortamda Türkiye’nin savunmasını güçlendirmesi kadar doğal bir şey olamaz. Biz patriotları isterken, caydırıcılığımızı kuvvetlendirmek için istedik. Bu sistemlerin mütecaviz amaçları yoktur. Suriye’deki vahşetin azaltılmasına katkıda bulunmaktır. Bu konuda Türk askeri yetkililerin, yerlerin belirlenmesi konusunda çalışmaları sürüyor” dedi.
MISIR HALKININ YANINDAYIZ
Mısır’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve önemsediklerini vurgulayan Ünal, “Önemi atfetmeseydik, tutumuzu net bir şekilde belirtmez, halkın yanında yer aldığımızı bildirmezdik. Halkın yanında yer almaya devam edeceğiz. Mısır’ın iç sorunlarını karşılıklı anlayış ve diyalogla çözülmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.
IRAK’TA NELER OLUYOR
Enerji Bakanı Taner Yıldız’ı taşıyan uçağın Erbil’e inişine izin verilmemesi hakkında ise Ünal, “Biz yazılı başvuruda bulunduk ve gerekli izni aldık. Ancak daha sonra hava sahası özel uçaklara kapalı dendi ve Enerji Bakanımız Kayseri’ye döndü. Bize farklı bir izahat vermediler. Irak içindeki sorunlardan kaynaklandığını düşünüyorum. Irak’ın kendi arasında iletişim ve karar alma mekanizmasında ciddi bir koordinasyon eksikliğinden dolayı bu aksaklığın yaşanması muhtemeldir. Irak makamları aksaklığı ortaya çıkarmak durumundadır. Temaslarımız da devam ediyor. Temennimiz, kısa sürede bu sorunların aşılacağı doğrultusunda” diye konuştu.
ORTA ASYA’DA İLİŞKİLERİMİZ SORUNSUZ SÜRÜYOR
Orta Asya’daki ülkelerle diplomatik ilişkilerin iyi seviyede devam ettiğini vurgulayan Ünal, “Birçok ülke ile kardeşlik bağımız var. Temel olarak bu ülkelerin kendi ayakları üzerinde durmaları için çalışmalarımız sürüyor. Kimi ülkelerde yeniden yapılanma süreçleri devam ediyor. Bu ülkelerle tek tek ilişkilerimiz sorunsuz sürüyor” diye konuştu.
AFRİKA’NIN SESİYİZ
Türkiye’nin Afrika’nın sesi olduğunu belirten Ünal, “Afrika ile ikili ilişiklerimizi geliştirmek değil, sosyal ve kültürel politikaları derinleştirmek de istiyoruz. Afrika’daki, ekonomik ve sosyal sorunların sözcüsü olduğumuzu düşünüyoruz. Sahra altı ülkelerle ticaretimiz 740 milyonda iken 2016’da 16 milyar dolara çıktı. Bizim Afrika’ya yaptığımız çalışmalar var. Büyük elçiliklerimizin sayısını arttırıyoruz. Şuanda 34 büyükelçiliğimiz var. Önümüzdeki dönemde 3 tane daha açacağız. Büyükelçiliklerimizin, konsolosluklarımızın arttırılması ülkemizin de yararına. 20’ye akın Afrika ülkesi de ülkemizde, konsolosluk açtı. İlişkilerimiz kazan kazan politikası üzerinde ilerliyor” ifadelerini kullandı.
Ünal, Pakistan ve Afganistan’ın, Türkiye’nin en zor zamanlarında yanımızda olduğunu vurgulayarak, “Bugün Türkiye Pakistan’la ilişkilerini en iyi duruma getirmiş durumda. Afganistan ile de ilişkilerimiz artarak devam ediyor” dedi.
Kanal 5 

Bu haber toplam 2304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri