Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Evinizde miktopların barındığı 8 yer

02.04.2011 21:25
Evinizin çeşitli yerlerinde yüz binlerce ve hatta milyonlarca mikrop bulunduğunu biliyor musunuz? Bu mikroplar özellikle evinizin mutfağında ve banyosunda daha fazla mikrop bulunuyor. Peki bu mikroplardan nasıl kurtulabilirsiniz?

Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre, mutfağınızdaki eşyalar evinizin tuvaletinden daha fazla mikrop barındırıyor. Bu mikropları birkaç basit yöntemle kolayca temizleyebilirsiniz.

 

Mutfak süngerleri: Süngerlerinizi mikrodalgaya atın. Evinizdeki en mikroplu şey mutfak süngerinizdir. Amerikan Tarım Dairesi�ndeki araştırmacılar, en yaygın dezenfeksiyon yöntemlerini (çamaşır suyu veya limon suyuna bastırma, mikrodalga ve bulaşık makinesinde yıkama) test ettiklerinde bir dakika mikrodalgada tutmanın mikropların çoğunu öldürdüğünü tespit ettiler. Her akşam bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra süngerinizi mikrodalga fırında 1 dakika tutun.

Mutfak lavabosu: Süngerden sonra ikinci mikroplu yer (hatta tuvaletinizden de fazla) mutfağınızdaki lavabodur. Her kullanımdan sonra lavabonuzu temizleyici spreyle ovalayın, silip kurutun ve sıcak suyla durulayın.

Kesme tahtası: Arizona Üniversitesi�nde görevli bir mikrobiyolog tarafından yapılan araştırmaya göre, bir evdeki kesme tahtasında klozet oturağından yaklaşık 200 kat daha fazla bakteri bulunuyor. Tahtayı temizlemek için doğruca bulaşık makinesine atın; üzerine sirke püskürtün ve tüm gece öylece bekletin; yaklaşık 30 saniye yüksek ısıda mikrodalga fırında tutun.

Diş fırçası: Fırçanızı tuvaletten uzak bir yere, kapalı bir dolapta dik bir şekilde yerleştirin. Böylece su damlaları fırçadan aşağıya süzülecektir. Asla ıslak diş fırçasını kapalı bir kapta bırakmayın. Ayrıca diş fırçalarının kıllarının diğer diş fırçalarıyla temasını önleyin. Yine de endişe ediyorsanız, diş fırçanızı ağız yıkama suyunda bekletin. Araştırmalar, bu şekilde mikropların yok olduğunu gösteriyor.

Çamaşır makinesi: Çamaşır makinesi sizi hasta edebilir. İç çamaşırlarınızla mendilleri aynı makinede yıkamayın. İç çamaşırlarınızı hep ayrı şekilde yıkayın. Makinenizdeki mikropları öldürmek için en az ayda bir kez çamaşır makinenize sirke koyup sıcak bir ayarda çalıştırın. Yıkanan çamaşırlarınızı ıslak bırakmayın, çünkü yaş çamaşırlarda mikroplar çok hızlı gelişebilir.

Duş perdeleri: Her duştan sonra perdelerinizi silip kurutun. Duş perdeleri her gün ıslanır ve sık sık ıslak kalır, bu nedenle küf için mükemmel bir alan oluşur.

Evinizdeki çöp kutusu: Özellikle mutfakta ve banyoda duran çöp kutunuzda küf vardır. Çöpleri boşaltmak onları temizlemez. İçindeki mikropların yok olduğundan emin olmak için çöp kutularını düzenli olarak fırçalayıp yıkayın.

Bulaşık makinesi: Bulaşık makinenizin kapı kenarlarına yakından dikkatlice bakın. Çünkü bu kenar kısımlarda mikroplar, küfler gelişir.

 

 

 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 4072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri