Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dışişleri'nden Son Rehine Açıklaması

15.06.2014 14:20
Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Alıkonulan vatandaşlarımızın sağ salim kurtarılmaları için çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir" denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğu personeli ve Musul'un Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşların Türkiye'ye en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmaların hassasiyetle sürdürüldüğünü bildirdi.

KRİZ HIZLA MEZHEPSEL ÇATIŞMAYA DÖNÜYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Irak'ın geniş kesimlerini etkisi altına alan şiddet olaylarının devam ettiği anımsatılarak, güvenlik alanında düzelme sağlanamadığı, krizin mezhepsel çatışma boyutunun güç kazandığı ifade edildi.

ÇATIŞMALAR ÇOK KISA SÜREDE BAŞKA BÖLGELERE SIÇRIYOR

Açıklamada, "Sahadaki gelişmeler çok hızlı değişim göstermekte, çatışmalar çok kısa sürede bir bölgeden diğerine sıçrayabilmektedir. Bulunduğumuz aşamada 13 Haziran tarihli güvenlik duyurumuzdaki unsurlar geçerliliğini korumaktadır. Bu çerçevede Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat'ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından tedbirli davranmaları, mümkün olan en kısa sürede bu bölgelerden ayrılmaları ve söz konusu bölgelere seyahat edilmesinden kaçınılması kuvvetle tavsiye edilmektedir" denildi.

THY'nın, Bağdat Havalimanı, Basra Havalimanı, Necef Havalimanı, Süleymaniye Havalimanı ve Erbil Havalimanı'ndan tarifeli uçuşlarını sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, Irak'tan ayrılmak isteyen vatandaşların Kriz Merkezi'nin yanı sıra Bağdat Büyükelçiliği, Basra Başkonsolosluğu ve Erbil Başkonsolosluğundan da yönlendirme alması ve uçuşlarla ilgili olarak THY'yle temasta kalmasının yerinde olacağı bildirildi.

Bakanlık açıklama şunlar kaydedildi:

"Irak'ta 11 Haziran tarihinden bu yana alıkonulan Musul Başkonsolosluğumuz personeli ve Musul'un Geyara ilçesinde tutulan 31 şoförden oluşan vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli tüm çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Bakanlığımızda faaliyetine devam eden ve ilgili diğer kurumlarımızın personelinin de hizmet verdiği Kriz Merkezi, Irak'taki durum ve bu ülkedeki vatandaşlarımız hakkında Bakanlığımıza iletilen tüm soru ve talepleri eldeki güncel bilgiler ışığında cevaplandırmaktadır. Konsolosluk Çağrı Merkezlerimize yapılan başvurular da eş zamanlı olarak Kriz Merkezi'ne yönlendirilmektedir."

Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri