Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dış politika anketinde çarpıcı sonuçlar

05.09.2013 11:03
Türkiye'nin komşularının girdiği siyasi krizler ve hükümetin bu krizlerle ilgili politikası vatandaşa soruldu.

Mısır'da ordunun darbe yapması ve Suriye'de yaşanan iç savaşla birlikte Türkiye'nin dış politikası gündemin en önemli maddelerinden biri haline geldi. Kimi AK Parti hükümetini Mısır ve Suriye'de aldığı tavırdan ötürü suçlarken kimisi de memnuniyetini dile getirdi.

YÜZDE 71 SURİYE'YE GİRMEYE EVET DEDİ

ORC Araştırma, Türk dış politikası üzerine yaptığı kamuoyu araştırmasını yayınladı. Buna göre, "barışçıl girişimlerin sonuçsuz kalması durumunda Esad'ın uyguladığı katliamı sona erdirmek için Suriye'ye operasyon yapılmasını destekleyenlerin oranı" yüzde 71.8'i buldu.

ERDOĞAN'IN MISIR POLİTİKASI DOĞRU

Başbakan Erdoğan'ın Mısır'daki darbe sonrası darbecileri hedef alan sözleri ve Mursi'ye açıktan destek vermesi de tartışma konusu olmuştu. ORC anketine göre Türkiye'nin yüzde 69.5'i Erdoğan'ın Mursi'yi desteklemesini doğru buluyor.

Yine aynı anket sonucuna göre toplumun yüzde 59.4'ü Türkiye'nin dış politikasına destek veriyor.

BUGÜN SEÇİM OLSA ANKETİ

ORC anketinde dikkat çeken bir diğer bölüm ise seçim anketi oldu. Bugün seçim olsa hangi partisine oy verirsiniz sorusuna yanıt veren vatandaşların yüzde 49'u AK Parti'yi işaret etti. Buna göre CHP yüzde 26.5 MHP 14.9 BDP ise 6.4 oranında oy alıyor.

ensonhaber.com

Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri