Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DAVUTOĞLU: ATEŞKES ANLAŞMASI YAPILDI

20.11.2012 20:40
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AA'ya yaptığı açıklamada: 'Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece 12.00'de ateşkes yürürlüğe girecek' dedi.

Hamas, Gazze'de ateşkes sağlanması için Mısır'ın arabuluculuğunda yapılan görüşmelerde uzlaşma sağlandığını açıkladı. Dışişeri Bakanı Davutoğlu da gece 24:00'ten itibaren ateşkesin yürürlüğe gireceğini belirtti.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail-Filistin arasında ateşkes anlaşması yapıldığını bildirdi.

 

Davutoğlu, AA'ya verdiği özel demeçte, gün boyu ateşkes için çaba harcadıklarını bildirdi. Davutoğlu, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ve Arap Birliği üye ülkelerinin dışişleri bakanlarıyla Gazze'ye yaptıkları ziyarette, İsrail'in saldırılarını sürdürdüğünü bildirdi. Davutoğlu, ''Heyet Gazze'deyken İsrail'in saldırılarını sürdürmesini kınıyoruz'' dedi.
 
İsrail'in saldırılarını sürdürmesine rağmen ateşkes konusunda anlaşmaya varıldığını bildiren Davutoğlu, ''Ateşkes anlaşması yapıldı. Bu gece saat 12.00'de ateşkes yürürlüğe girecek'' diye konuştu.
Hamas ve İslami Cihad Hareketleri de, Mısır heyetinin arabuluculuğu ile akşam saatlerinde ateşkes ilan edebileceklerini duyurdu.
 
Hamas yetkilisi Ayman Taha anlaşmaya varıldığını açıkladı. Taha, Mısır'ın arabuluculuğunda varılan anlaşmanın saat 21.00 de duyurulacağını ifade etti.
 
El Cezire'de alınan bilgilere göre Arap kaynakları akşam saatlerinde ateşkes imzalanabileceğini doğruladı. Haaretz'in bilgilerine göre ise üst düzey İsrailli yetkililer ateşkesin birkaç saat içerisinde imzalanacağını söyledi. Hamas Sözcüsü Müşir El-Mısri, ''İsrail ile ateşkes ihtimali açık'' dedi. El-Mısri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin halkının İsrail'den korkmadığını, Gazze'yi müdafaa edeceğini söyledi.İsrail'e karşı Gazze halkının güçlü bir şekilde durduğunu belirten El-Mısri, ''İsrail-Hamas arasındaki ateşkes ihtimali açık'' ifadesini kullandı.
 
Hamas'ın bir diğer yetkilisi Ayman Taha ise ataeşkes için anlaşmaya varıldığını ve saat 21.00 de imzalanacağını duyurulacağını ifade ederekn Reuters için saat 22.00 de anlaşmanın duyurulacağını ifade etti.  
Bu haber toplam 3012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri