Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Davutoğlu New York sokaklarında

20.09.2011 12:09
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 66. Dönem Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için geldiği New York'ta, Suudi muhatabı Prens Saud Al Faysal ile görüşeceği otele makam aracı yerine yürüyerek gidince ilginç görüntüler oluştu.

66. BM Genel Kurulu üst düzey toplantılarına katılmak üzere New York'a gelen Davutoğlu'nun ilk gün temasları yoğun geçti. BM'deki temaslarının ardından Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Saud Al Faysal ile bir araya gelen Davutoğlu, söz konusu görüşmenin yapılacağı Waldorf Astoria Oteli'ne gitmek için makam aracı yerine yürümeyi tercih etti. 

Yaklaşık 1.2 kilometrelik yolu korumaları eşliğinde Amerikalıların şaşkın bakışları arasında kat eden Davutoğlu, yol boyunca trafik kurallarına riayet etmeyi ihmal etmedi. Davutoğlu, yaklaşık 15 dakika süren yürüyüş sırasında beraberindekilerin araca binmesi yönündeki tekliflerini de geri çevirdi.

Davutoğlu-Al Faysal görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürerken diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kuzey Afrika turu ile ilgili bilgi verildi. Ayrıca Ortadoğu'daki gelişmeler ile BM'deki Filistin meselesi de gündeme geldi.

 

DİĞER GÖRÜŞMELER

 

 Davutoğlu'nun İsviçre Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile yaptığı görüşmede de Filistin meselesi, Türkiye-İsrail ilişkileri ve terörizmle mücadele başlıkları ele alınırken Bakanın Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh ile görüşmesinde ise Suriye ağırlıklı olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeler gündeme geldi.

Davutoğlu'nun Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile görüşmesinde Türkiye ve Avrupa Konseyi arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin Avrupa Konseyi dönem başkanıyken başlattığı girişimlerin takibi, Konsey'in çeşitli politikaları ele alınırken Davutoğlu'nun Başbakan Erdoğan'ın son Kuzey Afrika turu hakkında Jagland'a bilgi verdiği de öğrenildi.

Bakanın Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze ile görüşmesinde ise Gürcistan'da hapishanelerde bulunan Türk vatandaşlarının durumu, ikili ilişkiler ve Filistin meselesinin ele alındığı bildirildi.

Davutoğlu'nun BM'deki görüşmeleri ve toplantıları bugün yoğun şekilde devam edecek.

Bu haber toplam 1788 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri