Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İran'a yardıma hazırız

16.04.2013 23:23
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran'da meydana gelen depremle ilgili, ''Herhangi bir ihtiyacın doğması halinde Türkiye, komşu ve dost ülke İran'ın yanında olacak'' dedi.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Spor ve Kongre Merkezi'nin açılışına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ardından uğradığı Mevlana Kültür Merkezi'nde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine İran'da meydana gelen depremin ardından İran Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü açıklayan Davutoğlu, "Biraz önce İran ile ilgili haber bana ulaştı. İran Dışişleri Bakanı ile temasa geçtik. Ama kendisi uçaktaymış. En kısa zamanda görüşeceğiz. Yazılı olarak da her türlü yardıma hazır olduğumuzu bütün imkanlarımızla İran'ın yanında olacağımızı belirttik. Dolayısıyla deprem felaketini en iyi biz biliriz. Biz de yakalandık. Herhangi bir ihtiyaç zuhur etmesi halinde Türkiye Cumhuriyeti, komşu ve dost ülke İran'ın yanında olacaktır. Vefat edenlere taziyelerimi sunuyorum" diye konuştu.

Boston'daki patlamalar

Bakaan Davutoğlu, Boston'da meydana gelen patlamalar ile ilgili olarak ise ''Sebebi ne olursa olsun bu tür olaylar üzüntü vericidir. Amerikan halkının acılarını paylaşıyoruz. Herhangi bir terör olayı olduğu tespit edilirse her türlü teröre karşı dayanışmamızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz'' ifarelerini kullandı.

Mahmud Abbas'ın Türkiye ziyareti

Bir gazetecinin "Bazı basın yayın organlarında, 'Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Türkiye ziyaretini, Başbakan Erdoğan'ın Gazze temaslarını iptal etmesi için yapacağı' şeklindeki haberleri hatırlatması üzerine Davutoğlu şunları söyledi:

''Sayın Abbas'ın gelişinin kesinlikle Sayın Başbakanımızın Gazze ziyaretinin engellenmesi yönünde bir taleple ilgisi yoktur. Tabii biz isteriz ki Başbakanımızın Gazze ziyareti, simgesel önemi yanında önemli bir uzlaşıya da zemin teşkil niteliği taşısın.''

Bu haber toplam 2286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri