Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dışişleri Bakanlığı'ndan Taraf'a Jet Yalanlama!

11.07.2013 12:10
Taraf gazetesi bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun oğluna 'fakirlik bursu' verildiğini iddia etti. "Bakan oğluna fakirlik bursu" başlığıyla verilen habere Dışişleri'nden yalanlama gecikmedi.

 

İddialara göre, Her yıl, başarılı ve gelir durumu iyi olmayan beş öğrenciyi, "tam burslu" olarak okutma kararı alan TED yönetimi, 2013-2014 öğretim döneminde tam burslu okutulacak 5 öğrenci arasına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 12. sınıf öğrencisi oğlu M. Davutoğlu'nu da aldı. Tam burs aldığı iddia edilin M. Davutoğlu'nun giderlerinin okul tarafından karşılanacağı belirtildi.

taraf-1.jpg

Ancak Dışişleri Bakanlığı , Taraf gazetesinde yer alan haberin ardından resmi web sitesinden açıklama yaparak 'fakirlik bursu' haberini böyle yalanladı;

FAKİRLİK BURSU İLE OKUMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Bugün bazı basın yayın organlarında yayınlanan ‘Bakan oğlu fakirlik bursuyla okuyor’ başlıklı haberler hiç bir şekilde gerçekleri yansıtmamaktadır. Söz konusu haberlerde yer aldığı şekilde Sayın Bakan’ın oğluna bir burs verilmesi, 'Bakanın oğlunun fakirlik bursu ile okuması' kesinlikle söz konusu değildir.

Haberlerde geçen 'Mehmet Davutoğlu'na yüzde 100 burs verdi', 'torpilin belgesi', 'Mehmet'in servis, yemek, eğitim, kitap, kırtasiye tüm ihtiyaçları okuldan' ibarelerinin tümü asılsızdır.

OKUL ÜCRETİ SAYIN BAKAN TARAFINDAN ÖDENİYOR

Mehmet Davutoğlu 4 yıldır aynı okula devam etmektedir ve okulca belirlenen ücreti düzenli olarak Sayın Bakan tarafından ödenmiştir. Bugüne kadar hiç bir şekilde bir burs talebi olmamıştır ya da burs almamıştır. Bu durum gelecek eğitim-öğretim yılı için de aynen geçerlidir.

BURS ALMAYA HAK KAZANDI AMA...

Okul yönetimi, her hangi bir burs talebi olmamasına rağmen, Mehmet Davutoğlu'nun gösterdiği başarı sebebiyle burs almaya hak kazandığını bildirmiş, ancak bunun için gelir seviyesi ile ilgili bir şarttan bahsetmemiştir. Bu konuda okul tarafından nihai bir bildirimde ya da aile tarafından kabulde de bulunulmamıştır.

Haberde adı geçen bursun kullanımı söz konusu değildir. Mehmet Davutoğlu'nun 2013-2014 eğitim-öğretim yılı için de okul kaydı henüz yenilenmemiştir.

detay-2.jpg

HİÇ BİR ÇOCUĞU İÇİN BURS TALEP ETMEDİ

Sayın Bakan'ın ikisi yüksek lisansta olmak üzere dört çocuğu eğitim görmektedir. Sayın Davutoğlu, bugüne kadar hiç bir çocuğu için hiç bir dönemde hiç bir şekilde eğitim yardımı ya da burs talep etmemiş, böyle bir başvuruda bulunmamıştır.

Bu tür etik konularda son derece hassas olan Sayın Bakan'ı yıpratmaya yönelik bu tür çarpıtma ve yalan haberler her şeyden önce basın ahlakına aykırıdır. Bu yayınlarla ilgili hukuki haklar sonuna kadar kullanılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu haber toplam 4250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri