Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DIŞİŞLERİ'NDEN İSRAİL'E CEVAP GELDİ

22.10.2012 16:28
İsrail'in "önkoşulsuz masaya oturalım" önerisine Ankara'dan yanıt geldi. Dışişleri'nden yapılan açıklamada "tutumumuzda herhangi bir değişiklik yok" denildi.

Türk Dışişleri'nden yapılan açıklamada, İsrail'in önerisine karşı Türkiye'nin tutumunda herhangi bir değişikliğin olmadığı bildirildi.

İsrail'den bugün yapılan açıklamada Mavi Marmara krizi sonrası gerilen İsrail-Türkiye ilişkilerini normalleştirmek için "önkoşulsuz masaya oturalım" teklifi gelmişti.

İsrail'in bu önerisi Ankara'da değerlendirildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Basına mesaj verme yerine beklenen adımlar atılmalı" denildi.

Ankara, İsrail'in önerisine karşılık "tutumumuzda herhangi bir değişiklik yok" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ünal, "Türkiye-İsrail ilişkilerinin bulunduğu noktaya nasıl geldiği herkesin malumudur" dedi.

Ünal, şunları kaydetti: "Türkiye'nin bu konudaki tutumunda herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. İsrailli yetkililerin basına beyanlar yoluyla mesaj vermeye çalışmak yerine ilişkilerin normalleşmesi için atılması beklenen adımları atmaları gerekmektedir."

İsrail, Türkiye'nin Mavi Marmara Krizi sonrası istediği özür ve tazminat taleplerinin karşılanabileceğini açıklamıştı.

TÜRKİYE, İSRAİL'DEN NE İSTİYOR?

Türkiye, 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara krizi sonrası İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi için 3 şart öne sürmüştü.

1) Türkiye'den özür dilenmesi

2) Hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına tazminat ödenmesi

3) Gazze'ye yönelik ambargonun kaldırılması 

Bu haber toplam 1528 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri