Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİVÂN-I HULÛSÎ-İ DÂRENDEVÎ OKUMALARI

31.05.2013 18:14
Divân Edebiyatı ve tasavvufa ilgili bir grup üniversite öğrencisinin inisiyatifiyle organize edilen Divân-ı Hulûsî-i Dârendevî Okumaları’nın ilki 25 Mayıs’ta Bağlarbaşı Kültür Merkezi Seminer Salonu’nda yoğun katılımla gerçekleşti.

İlk programın konuşmacısı Yunus Emre ve Niyâzî-i Mısrîgibi Divân Edebiyatı temsilcileri hakkında detaylı çalışmalara sahip, tasavvuf edebiyatına önemli katkılarda bulunmuş Gazi Üniversitesi’nden kıymetli akademisyen Mustafa Tatcı idi.

Genel çerçevesi “Yunus Emre’den Hulûsî Efendi’ye Aşk ve İrfan Şiirleri” üzerine kurulu program Darendeli Osman Hulûsî Efendi’nin kısa tanıtım filmi ile başladı ve Mustafa Tatcı hocanın samimi sohbetiyle devam etti.

Osman Hulûsî Efendi gibi Divân Edebiyatı temsilcilerinin divanlarından ve tebliğ metodu olarak şiirin öneminden bahsederek başlayan konuşmanın devamında Divân-ı Hulûsî-i Dârendevî’den şiirler şerh edildi.

Yoğun katılımla gerçekleşen programda seyirci kitlesinin çoğunluğunu üniversite öğrencileri ve farklı çevrelerden Divân Edebiyatı meraklıları oluşturdu.

Divân-ı Hulûsî-i Dârendevî Okumaları önümüzdeki Ekim ayı itibariyle aylık periyotlarla ve farklı konuşmacılarla Bağlarbaşı Kültür Merkezi Seminer Salonu’nda devam edecek.

Osman Hulûsî Efendi Kimdir?

Hulusi Efendi 1914-1990 yılları arasında Darende'de yaşamış bir mutasavvıf ve şairdir. Peygamber Efendimiz'in 36. kuşaktan ve Somuncu Baba ismiyle bilinen Şeyh Hamid-i Veli'nin 12. kuşaktan torunudur. 20. yüzyılda divan edebiyatı geleneğiyle kaleme aldığı tasavvufi şiirleriDivân-ı Hulûsî-i Dârendevîadlı eserde toplanmıştır. Bunlar dışında mektuplarının toplandığı Mektûbât-ı Hulûsî-i Dârendevî ve Darende’deki Somuncu Baba Camii’nde yaptığı 42 yıllık İmam Hatiplik görevi çerçevesinde îrad etmiş olduğu hutbeleri içeren Şeyh Hamid-i Veli Camii Minberinden Hutbeler isimli toplamda üç eseri mevcuttur. Bir gönül ve hizmet insanı olan Hulûsî Efendi’nin 1986 yılında kuruculuğunu üstlendiği, merkezi Darende’de olan “Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı” bugün yurt genelinde ve yurt dışında eğitim ve sosyal hizmetleriyle faaliyetlerini sürdürmektedir.  

Bu haber toplam 4456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri