Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diikat! Diyabette yanlış ölçüm yanlış tedavi!

22.08.2012 09:40
'Şeker ölçüm çubukları yanlış ölçüyor, hastalar yanlış tedavi görüyor' iddiası

Diyabet hastaları için büyük önem taşıyan şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili genelgenin ardından yapılan sistem değişikliği de çözüm getirmedi.

SGK’nın, 10 Ocak 2011 tarih ve 2011/5 sayılı genelgesi, diyabet hastaları için hayati önem taşıyan şeker ölçüm çubuklarıyla ilgili ciddi sıkıntılara neden olmuştu. Sağlık Bakanlığı’nın girişimiyle 1 Mart 2011 itibarıyla bir sistem değişikliğine gidildi.

Bu kapsamda, piyasada bulunan kan şeker sistemleri için performans değerlendirme testi uygulandığı, 35 cihazın bu testi geçtiği, şeker ölçüm cihazlarının 20 TL geri ödeme kapsamına alındığı belirtiliyor. Bu açıklamada, kullanıcılardan fark ücreti alınmayacağı belirtilse de diyabet hastalarının yaşadıkları sorun ve sıkıntıları yakından takip eden Diyabetle Yaşam Derneği Genel Başkanı Emine Alemdar, yeni uygulamaların şu anki durumu daha da karmaşık hale getirdiğini söylüyor. Bu konudaki önemli sorunlardan bir tanesi de, hastaların geri ödeme kapsamında olan cihazların bazılarının yanlış ölçümlerinden şikâyetçi olmaları.

Hastalar güvendikleri cihazları aldıklarında katkı payı ödemek zorunda kalıyor ve piyasada çokmiktarda bulunup Uzakdoğu’dan ithal edilmiş cihazlar için yaşadıkları sorunlarda firma yetkilisi bulamadıkları için büyük sıkıntı yaşıyorlar.

YANLIŞ ÖLÇÜM YANLIŞ TEDAVİ
SGK’nın 50 adet strip kutusuna, 17 TL ödeme yaptığını ve geri kalan ücretin hastaların kendileri tarafından karşılandığını belirten Emine Alemdar, “Yapılan ödemeninmiktarı cihazınmarkasına göre değişiyor ve bazımarkalar 30 - 50 TL” diyor.

Cihazlarla ilgili yaşanan en önemli sorunun güvenlikle ilgili olduğu belirtiliyor. Piyasada çok sayıda Uzakdoğu menşeli cihaz bulunduğunu ve bunların çoğunun doğru ölçüm yapmadığını söyleyen Alemdar, bu noktada özellikle; bebek ve çocuk hastalar ile kırsal alanda yaşayanların, ölçüm sonuçlarına güvenip yanlış tedavi görerek ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarına dikkat çekiyor.

Alemdar’a göre diyabetlilerin, “hipoglisemi” sorunu yaşamamaları gerekiyor. Bu hastalar, yaptıkları ölçümsonuçlarına göre yemek yedikleri ve ensülin desteğiyle yaşadıkları için konunun bir an önce çözümlenmesini istiyor ve risklerden uzak bir yaşama kavuşmayı bekliyor.

Bu haber toplam 4964 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri