Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İçkiliylen namaz kılmak serbestmiş

21.06.2012 16:36
Din İşleri Yüksek Kurulu’nun en çok merak edilen sorular karşısındaki son kararı Diyanet Dergisi’nin son sayısında cevap buldu

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık olarak çıkardığı “Diyanet” Dergisi’nin son sayısının “Fıkıh Köşesi”nde Din İşleri Yüksek Kurulu’nun kararlarına yer verdi.

İşte Din İşleri Yüksek Kurulu’nun en çok merak edilen sorular karşısındaki son kararı:

1. Cami yoksa sinagogda namaz kılınır mı?

Habertürk'ten Ümran Avcı'nın haberine göre başka yerde namaz kılma imkânı varsa, kilisede namaz kılmak mekruhtur. Ancak, kilise ve sinagogda namaz kılmak zorunda kalındığında imkân varsa resim ve heykellerin üzerinin örtülmesi gerekir.

2. İçkiliyken namaz kılınır mı?

Namaz kılacak, oruç tutacak ve dua edecek kimsenin ne dediğini, ne yaptığını bilecek kadar ayık olması, aklının başında olması gerekir. Bu itibarla, alkol alan kişi, ne dediğini bilecek kadar sarhoş değilse namazlarını kılması gerekir.

3. Köpek olan evde namaz kılmak caiz mi?

Namaz kılınacak yerlerin temiz olduğundan emin olunmak kaydıyla, köpek bulunan evin odalarında namaz kılmakta bir sakınca yoktur. Ancak ihtiyaten örtü veya seccade üzerinde kılınması gerekir.


 

Bu haber toplam 4324 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

cuma için vaazım ola
hursit dilaver
tam da İMAM-I ÜRYAN lık yorumlar ne güzel.bir de şu malum gazetede yazan bayan dincinin görüşleri ya da hayalleri belki.siz beni dinleyin. KÖPEK OLAN EVE MELEK GİRMEZ. köpeğinizi dışarda tutun,yatağınızda falan değil..haram olan içkiyi içip de namaz olmaz. içkili ölüm iman sorunu yaratır diyeyim de siz anlayın.kilisede namaz da olmaz. çünkü resim,heykel var. ayrıca yerler temiz değil, özel seccadeniz varsa ve resim heykel olmayan bir yerde kılın.kedili evde namaz olur.kedi çok temizdir.ama köpek olan evde maalesef namaz kılınmaz.zaten bizim müslim takımı da köpeği zaten ev içinde tutmaz. ama isteyen de yatağına alır..kimse de karışamaz. özgürlük var kardeşim.80 ihtilalinden beri ramazan imsak vakitleri yanlış uygulanıyor.herkezin 30 yıllık oruçları iptal yani..ihtilal hükümetinin dinden soreumlu bir astsubayı imsakla ezanı birleştirince,tuttuğunuz oruçlar ne olur,saba tümerin hocasına da sorabilirsiniz.diyanet köpekle uğraşacağına bunu düzenlesin emi.. ey ulema efendiler..
21 Haziran 2012 Perşembe 23:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri