Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet: Bu geleneğin dinle alakası yok

25.10.2012 01:12
Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban bayramında kesilen hayvanın kanının alına sürülmesinin dinle bir ilgisinin olmadığını, halkın bu uygulamayı başka kültürlerden aldığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kurban bayramı nedeniyle internet sitesinde kurbana ilişkin merak edilen bir çok konuda açıklama yaparak sorulara yanıt verdi.

 
Vatandaşlardan yoğun olarak gelen ’Kesilen kurbanın kanından alına sürülmesi dinimizde var mıdır?’ sorusuna, Diyanet İşleri Başkanlı, "Kesilen kurbanın kanının alına sürülmesinin dinle hiçbir ilgisi yoktur. Güvenilir kaynakların hiç birinde böyle bir bilgi mevcut değildir. Halkımız arasındaki uygulamalara başka kültürlerden girdiği anlaşılmaktadır” yanıtı verildi.
 
En fazla sorulan sorular arasında yer alan ’Kurban kesen kasaba ücret vermek caiz midir? Kurban etinin bir kısmı kesim ücreti olarak verilebilir mi?’ sorusu ise,
 
"Hayvanın kesim ameliyesi ibadet değildir. Bu yüzden kurban kesen kasabın ücret alması caizdir. Ancak, kurban etinden kesim işini yapan kişinin ücreti verilemez. Çünkü verildiği taktirde, kurban ibadetini yerine getirmek için gerekli maddi külfetin bir kısmı bizzat ibadetin kendisi üzerinden karşılanmış olur. Allah Te?lanın rızasını kazanmak niyetiyle, karşılıksız olarak fakir ve muhtaçlara yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da müslümanın önemli vazifelerinden biridir. Zaruret derecesinde ihtiyaç içerisinde bulunan kimseye yardım etmek dinimizde farz kabul edilmiştir. Ancak, bu iki ibadetin birbirinin alternatifi olarak sunulması doğru değildir. Bu sebeple kesme olmadan hayvanı, sadaka olarak bir kişiye vermek kurban yerine geçmez. Aynı şekilde kurban bedelini de yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz” diye yanıtlandı.
 
KURBANIN ETİ VE DERİSİ SATILAMAZ
 
Diyanet İşleri vatandaşların kurbanın derisini, bağırsakları, etini satmasının da dinen caiz olmadığını belirterek, bu konuda da şu bilgilere yer verdi:
 
"Kurbanın eti, kısmen veya tamamen sahibi veya ev halkı tarafından tüketilebileceği gibi, ister zengin, ister yoksul olsun başka kimselere de hediye ve sadaka olarak verilebilir. Ancak, kurbanın eti, ve bağırsakları gibi şeylerinin satılması caiz değildir. Ayrıca kurbanların deri, et, yağ, baş, ayak, yün ve süt gibi parçalarının satılması da mekruhtur. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) ’Kim kurbanın derisini satarsa, kurban kesmemiş gibidir.’ buyurmuştur. Bu sebeple kurbanın derisi ya da etinin satılması halinde alınan bedelin sadaka olarak verilmesi gerekir. Kurban derisi, bir yoksula veya hayır kurumuna bağışlanabileceği gibi, evde namazlık, kalbur ve benzeri ev eşyası yapılarak kullanılmasında da bir sakınca yoktur.”
 
TSE'DEN "HELAL KURBAN" UYARISI
 
TÜRK Standartları Enstitüsü (TSE) Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları helal kurban konusunda uyardı.
 
Özdamar, kurbanı kesecek kasap kullanılacak bıçak ve kesim yerinin Helal Gıda Standartları ve Kasaplık Hayvanlar Standardı'na uygun olması gerektiğini söyledi.
 
Kurban Bayramı'nda yapılan hayvan kesimlerinin halk sağlığı, hayvan refahı ve ekonomi gibi birçok konu üzerinde önemli etkisi olduğunu ifade eden TSE Akdeniz Bölge Koordinatörü Hüseyin Özdamar, hayvanların kesim öncesi canlı muayenesi ve kesimden sonra yapılması gereken et muayenesinin halk sağlığı açısından çok önemli bir konu olduğunu anlattı.
 
Kesime gidecek hayvanların kesim öncesi muayenelerinin ihmal edilmeden titizlikle yapılması gerektiğini aktaran Hüseyin Özdamar, bu muayenelerde yaş tayini, gebelik, kesimi yasak hastalıklar(antrax, kuduz gibi), bulaşıcı hastalıklar ve ateşli hastalıkların yetkin veteriner hekimler tarafından teşhis edilmesi gerektiğini vurguladı.
 
KESİMDE AYRI BIÇAKLAR KULLANILMALI
 
Hüseyin Özdamar, sağlıklı bir hayvanın uygun olmayan şartlarda, hijyen kurallarına uyulmadan yapılan kesiminin halk sağlığı açısından önemli tehlikelere neden olabileceğini dile getirdi.
 
Özdamar, "Kesim işleminde her süreç için standardın uygun gördüğü kesim bıçakları, yüzüm bıçakları, tırnak-paça bıcağı, dilimleme bıcağı gibi ayrı ayrı bıçaklar kullanılmalıdır. Bu nedenle kesim işlemi mutlaka bu iş için özel olarak tasarlanmış ve hijyen altyapı ve gereksinimlerinin tam olarak mevcut bulunduğu alanlarda, bu konuda tecrübeli kişilerce yapılması gerekli bir faaliyettir" diye konuştu.
 
SERSEMLETME KURBANI HARAM KILAR
 
Kesilecek kurbanların haram olmaması için TSE Helal Gıda Standardı ile Kasaplık Hayvanlar Standardı'na dikkat edilmesi gerektiğini belirten Hüseyin Özdamar, bunun için gereken şartları da şu şekilde sıraladı:
 
'Kurban kesecek kasap akli melekeleri yerinde ve hayvan kesiminin gerektirdiği koşulları tam olarak anlamış yetişkin bir Müslüman olmalıdır', 'kurban kesecek kasabın helal kesim sertifikası bulunması tercih edilmelidir', 'kesim yeri sadece helal kesim amacı ile kullanılıyor olmalıdır', 'kurbanı kesecek bıçak keskin ve çelikten olmalıdır', 'hayvana yönelik her türlü sersemletme ve beyin darbesi kurbanı haram kılar', 'hayvan kesimi esnasında kasap besmele çekmeli ve Allah'ın adından başka bir isim anmamalıdır'." 

Bu haber toplam 4020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri