Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet İşleri'nden radikal 'seccade' kararı

10.04.2013 11:26
Vatandaşlar, halı ve seccadelerdeki motiflerin namaz sırasında dikkatlerini dağıttığı şikayetinde bulununca, Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçti.
Diyanet, il müftülüklerine gönderdiği genelge ile "Camilerin halı ihtiyacı karşılanırken saf düzenini ve ibadet huşusunu bozan motifleri bulunan halılar ile seccade tipi halıların kullanımından vazgeçilecektir" talimatı verdi.
 
Genelge kapsamında, bundan sonra alımı yapılacak yeni halı ve seccadelerde sadelik öne çıkacak. Sade ve motifsiz halı ve seccade tercih edilecek.
 
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI DA RAHATSIZ OLMUŞTU
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de daha önce yaptığı açıklamada, namazda insanların omuzlarının birbirine değerek ruhların kaynaşmasıyla ibadet etmesi gereğine işaret ederek, ''Seccade tipi halı safları kişiselleştirerek aradaki o birliği baltalıyor. Oysa cemaat olmak bedenlerimizin ve ruhlarımızın birlikte olması, kaynaşması ile olur. Seccade tipi halılardan vazgeçmeliyiz. Bizim böyle bir talebimiz olmazsa halı üreticileri de bu tip halıları üretmekten vazgeçerler'' diye konuşmuştu. 

Bu haber toplam 1912 defa okunmuştur
Sakın ha bunu israfa gerekçe yapmayın
Ali sakındırır
Yani var olan halıları değiştirmeye kalkmayın yeni alınacak olanlar yapsın. Yoksa tüm camilerdeki halıları değşirse büyük bir israf olur.
10 Nisan 2013 Çarşamba 14:31
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri