Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Militarist vesayete son verilsin”

22.01.2011 13:08
Danıştay’ın son kararına tepki gösteren Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Komik gerekçelerle Danıştay’ın eşit şartlarda sınavlara girmeyi engelleme çabasını kınıyoruz” dedi.

Danıştay’ın son kararına tepki gösteren Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Komik gerekçelerle Danıştay’ın eşit şartlarda sınavlara girmeyi engelleme çabasını kınıyoruz” dedi. “Gerçek adaletin tecelli etmesi ve özgürlüklerin genişletilmesi için yargı reformu kaçınılmaz olmuştur” diyen Bayraktutar, “ Devleti değil bireyi öne çıkaran yeni bir anayasa istiyoruz. Militarist vesayete son verecek köklü bir yargı reformu bekliyoruz” diye konuştu.

Danıştay 8. Dairesi'nin, 2010 Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) sonbahar dönemi kılavuzundaki kılık kıyafet ile ilgili düzenlemeleri durdurma kararına Diyanet-Sen’den tepki geldi.

Eşitlik ilkesi ihlal edildi

Kararın hukuki olmadığını belirten Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar,  “Danıştay’ın yasak için sınav güvenliğini gerekçe göstermesi kabul edilemez olduğu kadar komiktir de. Bu sorumluluk Danıştay’ın değil güvenlik güçlerinindir. Anayasa'nın 13. Maddesine göre, temel haklarla ilgili bir sınırlama, Anayasa'nın sadece ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere dayalı olarak ve ancak kanunla sınırlandırabilir. Komik gerekçelerle Danıştay’ın eşit şartlarda sınavlara girmeyi engelleme çabasını kınıyoruz. Mahkemeler insanların haklarını baskıcı otoriteler ve idarecilere karşı koruyacağına adeta insan haklarını yasaklayıcı, toplumdaki kitleleri farklılaştırmayı öne çıkararak toplum huzurunu bozmaktadırlar. Türkiye'de ötekileştirme anlayışı halen daha da devam etmektedir. Derhal bu anlayıştan her kesimin vazgeçmesi gerekmektedir. Bizim kardeşliğe, özgürlüklerin öne çıkarılmasına ve korunmasına ihtiyacımız vardır. Türkiye'nin geleceği için bunu hep birlikte başaralım” dedi.

Evrensel hukuk ilkeleri çiğnendi

Kararın ideolojik argümanlarla verildiğini vurgulayan Bayraktutar, “Karar ile, temel hak ve özgürlükler hiçe sayılmış, evrensel hukuk ilkeleri çiğnenmiştir. Başörtüsü konusunda hiçbir yasaklayıcı yasa olmamasına karşın, özgürlüklere müdahale edilerek, millet karşıtlığı yapılmıştır” diye konuştu.

Militarist vesayete son verilsin

Din ve vicdan özgürlüğüne müdahalelerinin son bulmasını isteyen Bayraktutar, “Türkiye’de başını örten hanımlara karşı gerçekleştirilen uygulama, insan hakları alanında önemli bir ihlal oluşturmaktadır. Din ve vicdan hürriyetinin tezahürü olan kıyafet biçimini benimseyenlere getirilen tüm sınırlamalar ortadan kaldırılmalıdır. Her türlü ayrımcılık artık tasfiye edilmelidir. İnsan haklarına ve temel özgürlüklere her yerde saygı duyulmalı, güvence altına alınmalıdır. Gerçek adaletin tecelli etmesi ve özgürlüklerin genişletilmesi için yargı reformu kaçınılmaz olmuştur. Devleti değil bireyi öne çıkaran yeni bir anayasa istiyoruz. Militarist vesayete son verecek köklü bir yargı reformu bekliyoruz” dedi.

Diyanet-Sen: “Militarist vesayete son verilsin”

 

 

 

 

 

 

Başak Medya Ajans

Bu haber toplam 2176 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri