Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet-Sen'den, Baykal'a destek

14 Şubat 2009 / 14:51
Memur Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, CHP Lideri Baykal'ın çarşaf ve Kur'an kursu açılımını müspet bir gelişme olarak gördüklerini söyledi.
Memur Sendikaları Konfederasyonu'na bağlı Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, CHP Lideri Baykal'ın çarşaf ve Kur'an kursu açılımını müspet bir gelişme olarak gördüklerini söyledi. Baykal'ın bu davranışını seçim yatırımı olarak görmediklerini vurgulayan Yıldız, seçimden sonra bu tutumlarından vazgeçilmemesi gerektiğini kaydetti.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın türbanlı kadınlara parti rozeti takmasının ardından çarşaf açılımı getirmesi ve her mahalleye Kur'an kursu açacaklarını açıklaması, Diyanet kesimini memnun etti. Sendikanın Samsun şubesinin 3. İl Divan Toplantısı'na katılan Diyanet Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, yerel yönetimler seçimi öncesinde iktidar ve muhalefetin açılımlarını değerlendirdi.


İl Müftülüğü toplantı salonunda konuşan Yıldız, Baykal'a mesaj gönderdi. "Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın" diyen Yıldız, "Çarşaf ve Kur'an açılımını müspet karşılıyoruz. Yıllardır kılık kılafetinden dolayı işinden, eğitim imkanından mahrum edilen insanmıza muhalefetin bu yaklaşımı, sorunların çözümü noktasında bize sevindirici gelmektedir. Olumlu bulmaktayız. Seçim yatırımı yapıyorlar diye düşünmüyoruz. Seçimden sonra sözlerinde durmazlarsa ayıp onların. Pilavdan dönenen kaşığı kırılsın" ifadelerini kullandı.


Baykal'ın her mahalleye Kur'an kursu açma sözü vermesiyle ilgili olarak Türkiye'de Kur'an kursu sorununun olmadığını hatırlatan Diyanet-Sen Genel Başkanı Yıldız, bu kursları Diyanet İşleri Başkanlığı'nın organize ettiğinin altını çizdi. Yıldız, "Yapacağız diyenlere niye böyle yapıyorsunuz demiyoruz. Anayasa'nın 24. maddesine tamamen aykırı olan, din ve vicdan özgürlüğüne ters düşen Kur'an özgürlüğünün önünde engellerin kalkması gerektiğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu.


Hükümetin toplumsal açılımlarını da değerlendiren Ahmet Yıldız, Alevi toplumuna yönelik yapılan girişimleri desteklediklerini kaydetti. Yıldız, "Hükümetin bu ülkenin tüm renklerini, kesimlerini kucaklanmasını olumlu buluyor ve çalışmaları destekliyoruz. Alevi kesimi diye nitelendirilen kesim bizim insanımız. Hristiyanlarla, Yahudilerle diyalog adı altında bir çalışma yapılıyorsa, bu diyalogun bizim insanlarımıza da yapılmasını bekliyoruz. Alevi insanlarımızın taleplerinin yerine getirileceğini umuyoruz." ifadelerini kullandı.


Tunceli Valisi'nin devletin sosyal yardımlaşma anlayışından hareketle halka dağıttığı beyaz eşya olayı ile ilgili de düşüncelerini bildiren Genel Başkan Yıldız, yardımları devletin gereği olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri