Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyanet'ten 'yetimlere sahip çıkın' çağrısı

19 Şubat 2009 / 11:20
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, “Sahipsiz olmadıklarını hissettirmek için yetim ve kimsesiz yavrularımıza gönüllerimizi açıp, ellerimizi uzatalım.
Bardakoğlu, Diyanet dergisinin şubat ayı sayısında yer alan başyazısında, çocukların her zaman şefkat ve merhamet beklediklerini belirterek, acımasız savaşların sürüp gittiği, küçücük çocukların sokaklara itilip, kaderine terk edildiği dünyada, merhametli yüreklere ihtiyaç olduğunu ifade etti. Kendisi de yetim olan Hz. Muhammed'in, yetimlerin ve kimsesizlerin üzerine titizlikle eğildiğine, İslam'ın, yetimlerin hakkını güvenceye aldığına işaret eden Bardakoğlu, yetim hakkına el uzatmanın cana kıymak ve iftira atmak gibi insanlığı felakete sürükleyen günahlar arasında sayıldığını vurguladı. Günümüzde savaşlar, doğal afetler, açlık ve fakirlikten ötürü korunmasız ve sahipsiz çocukların sayısının her geçen gün arttığına dikkati çeken Bardakoğlu, yetimler hakkında hem bireysel hem kamusal anlamda herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin, hizmet ve çare üretmesinin, dünya yetimlerinin eğitimi ve insanca yaşayabilmesi için girişimde bulunmasının önemine değindi.

Bardakoğlu, şunları kaydetti:

“Nerede olursa olsun yetimlerin sorumluluğu hepimize aittir. O halde gelin hep birlikte sahipsiz olmadıklarını hissettirmek için yetim ve kimsesiz yavrularımıza gönüllerimizi açıp, ellerimizi uzatalım. Şahsiyetli, onurlu ve sağlam karakterli ve güzel ahlaklı bireyler olarak yetişmeleri için onları ilk kucaklayan biz olalım. Buna onlar kadar bizim de ihtiyacımız var. Çünkü yetime uzanan el cennete açılan kapıdır.”

“YETİMLER BİR KÜLFET DEĞİL, NİMET OLARAK ALGILANMALI”


Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Yaşar Yiğit de Diyanet Dergisi'ndeki makalesinde, yetimlerin topluma bir emanet olduğunu belirterek, “Toplum, bu bilinçle bakarak onlara gereken ilgiyi göstermelidir” dedi. Herkesin yetim olabileceği ihtimalinin göz ardı edilmemesinin önemine değinen Yiğit, yetimleri birer külfet değil nimet olarak algılamak gerektiğini vurguladı.

“Yetimleri, bağrımıza basmalı, onların eğitim ve öğretimine gerekli desteği sağlamalıyız” diyen Yiğit, sahip çıkılan bir yetimin, gelecekte insanlığa topluma hayati katkılar sağlayan bir şahsiyet olabileceğini ifade etti.

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri