Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır Esnafı 'Yeter' Dedi !

20.11.2011 16:40
Diyarbakır'da esnaflarla sık sık zorla kepenk kapattırılmasına sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi

Diyarbakır Sur ilçesinde geçtiğimiz hafta kepenk kapatma eylemine katılmayan bir esnafın işlerine ses bombasının atılması, Bağlar ilçesinde de aynı gerekçeyle bir marketin yağmalansına 50 sivil toplum kuruluşunun başkanı ortak bir açıklama yaparak kınadı. Açıklamada, zor şartlarda çalışan esnafa kepenk kapattırmasın çağdışı ve faşistlik olarak nitelendirildi.

Aralarında Diyanet-Sen, Eğitim-Bir-Sen gibi sivil toplum kuruluşlarının altına imza attığı açıklamayı Hür-Der adını Şaban Dalgın yaptı. "Diyarbakır'da 12.11.2011 tarihinde gerçekleşen kepenk kapattırma eyleminde, kepenk kapatmak istemeyen kimi esnaflara yönelik şiddet ve talan eylemleri yapılmıştır. Halkımızın gerçek iradesine saygı göstermek her kurum ve kişiye düşen bir sorumluluktur." diyen Dalgın, toplumda yaşayan bireylerin aynı dünya görüşünü benimsemelerinin beklenmediğini, farklı görüşler şiddet yöntemi benimsemedikçe var olma hakkına sahip olduğunu kaydetti. Geçmişte tek parti zihniyetinin insanları tek tip giyinme, tek tip düşünme ve tek tip hareket etme yönündeki uygulaması topluma ne kadar zarar verdiğinin açık olduğunu belirten Dalgın, "Bugün halen birileri çıkıp tek görüşlülük konusunda toplumu zorluyorsa o toplumda yaşayan bireylerin buna itirazlarını yüksek sesle dile getirmeleri zorunluluktur. Kısaca her birey karşısındakine zarar vermedikçe kendi dünya görüşünü yaşama hakkına sahiptir. Diyarbakır yoğurt pazarında esnafın kepenklerinin açık olması sebebiyle ses bombası atılması, Bağlar'da dükkânı açık olan esnaflara saldırılması ve işyerinin yağmalanması kabul edilemez bir durumdur." diye konuştu.

Esnafın zor ekonomik şartlar altında ayakta durmaya çalıştığı bir dönemde olduklarını hatırlatan Dalgın şöyle devam etti: "İster siyasi düşüncesi, ister ekonomik endişesi nedeniyle dükkânını kapatmak istemeyenlere şiddet uygulayan bir düşüncenin çağdaşı kaldığı ve bunun eski faşist yönetimlerce uygulandığı hatırlardan çıkmayan bir gerçektir. Biz aşağıda adı geçen Sivil Toplum Kuruluşları olarak, halkın iradesine saygının dillendirildiği bir ortamda kepenk kapatmak istemeyen vatandaşlara uygulanan şiddeti ve talanı kınıyoruz."

Açıklamaya şu STK'lar imza attı:

Ay-Der, Bayındır-Memur-Sen, Bem-Bir-Sen, Birlik-Haber-Sen, Büro-Memur-Sen, Camii-Der, Diyarbakır İnsani Yardım Der, Dem-Der, Dicle Fırat Diyalog Grubu, Din-Bir-Sen, Diyanet-Sen, Enerji-Bir-Sen, Gönül Köprüsü, Hayat-Der, Hizmet-Der, Islah Hareketi-Der, İhvan-Der, İkra-Eğitim-Der, İlim-Der, İmam Hatip Y. Der, İnsan ve Erdem, İrşat-Der, Köy-Der, Kültür-Memur-Sen, Eğitim-Bir-Sen, Mustaazaf-Der, Öğ-Der, Özgür-Der, Sağlık-Sen, Sahabe-Der, Sek Derneği, Şafak Derneği, Şefkat Derneği, Şura-Der, Toç-Bir-Sen, Ulaştırma-Memur-Sen, Yeni İhya-Der, Yetim-Der, Özgür-Eğitim-Sen ve Hür-Der.

Bu haber toplam 1522 defa okunmuştur
İsrailin kuklaları emir erleri.
R.İsmail Nergis
Ne insanlık ne utanma ne merhamet kalmamış bunlarda bir çeşit kominist baasçı olmuşlar helal ve haramdan haberleri yok.zaten haramlarla besleniyorlar dağlarda domuz yiyorlar.dış güçlerden ve iç hainlerden yardım almasalardı tetör belası biterdi. iyi bilsinlerki sonları kaddafi gibi olacak bu densizlerin
21 Kasım 2011 Pazartesi 11:34
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri