Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır eylül sonunda 5 kıtaya bağlanacak

15.07.2015 11:38
Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binası ve pist genişletme projesi eylül sonunda tamamlanacak. 236 milyon TL maliyetli proje, Diyarbakır'ı dünyaya uçuracak.
Devletin terör saldırıları gölgesindeki hizmet mücadelesi sürüyor. Çözüm sürecinin kalbinin attığı yerlerden biri olan Diyarbakır'ı beş kıtaya uçuracak olan proje için geri sayım başladı. Güneydoğu'yu uluslararası uçuşlarla dünyaya bağlayacak olan Diyarbakır'daki pist genişletme ve yeni terminal binası çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Diyarbakır Havalimanı, eylül sonunda hizmete girecek olan proje ile uluslararası uçuşlara açılacak. Açılışı, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması planlanıyor.

MAYINLAR TEMİZLENDİ

236 milyon TL'lik projenin eylül sonunda açılması planlanırken, mevcut havalimanındaki bina ve apron yetersizliği de aşılmış olacak. Hava Kuvvetleri'nin 'atış alanı' olarak kullandığı 1.1 milyon metrekarelik alan, bu iş için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilmişti. Buradaki mühimmat ve mayınlı alanlar da özel bir çalışmayla temizlenmişti.

5 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ

Yıllık 5 milyon yolcu kapasiteli yeni terminal binasının tamamlanmasıyla, Diyarbakır sadece Ankara ve İstanbul'a değil, dünyanın dört bir yanına seferlerle bağlanmış olacak. Halen umre ve hac dönemleri dışında Diyarbakır'dan yurtdışına uçuş yapılmıyor. 87 bin metrekare kapalı alana sahip terminal binasında 6 köprü ve bin 38 araçlık kapalı otopark, arıtma tesisi ve ısı merkezi yer alacak. Yeni apron sayesinde, 10 uçak aynı anda yolcu indirip bindirecek.

Günde 100 uçak

Günde 100 uçak seferi düzenlenebilecek havalimanından özellikle Avrupa ülkeleri ve komşu ülkelerine gidiş geliş kolaylaşacak. Terminal binası, günlük 10 bini aşkın yolcuya hizmet verecek.

Akşam

 

 

Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri