Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır’da Terör Örgütüne Uyuşturucu Darbesi

18.07.2012 17:20
Diyarbakır’da bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın en büyük finansman kaynaklarından olan uyuşturucu ekim, yetiştirme, işleme alanlarına yönelik olarak dev uyuşturucu operasyonu düzenlendi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, operasyonla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu operasyona kanlı terör örgütü PKK/KCK’nın finans kaynaklarına ve terör örgütünün bu alanda çalıştırdığı ve uyuşturucuda da kullandığı terör bağlantılı milis ve terörist yapılanmasına darbe vurulmasının planlandığını söyledi.

Vali Toprak, Diyarbakır ilindeki tüm güvenlik birimlerinin katılımı ile müşterek planlı ve projeli bir şekilde uyuşturucu ekim alanları ve yetiştiricileri ile bağlantıyı sağlayan terörist örgüt PKK milis ve teröristlerine karşı yürütülen büyük uyuşturucu operasyonunun 18 Temmuz Çarşamba günü sabah saat 04.00 sıralarında Lice-Hazro-Kocaköy ilçelerini kapsayan 50x30 kilometrekarelik alan içerisinde yaklaşık 300 hektarlık bir hedef alan üzerinde başladığını dile getirdi. Toprak, “Operasyona terörün etki ettiği alanda Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı koordinesinde sağlanan güvenlik çemberinde Jandarma Bölge Komutanlığı uhdesindeki 31 jandarma özel harekat ve komando timi, 7 polis özel harekat timi ve 17 geçici köy korucusu operasyon timi ile İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’nün başta narkotik ve kaçakçılık olmak üzere güvenlik, terör ve istihbarat birimlerinin görevlileri ve ilgili ilçe jandarma personellerinin katılımı ile oluşturulan uyuşturucu kenevir alanlarının imhasına yönelik uyuşturucu imha ekipleri katıldı.

Söz konusu operasyona toplam 55 tim, 2 jandarma Skorsky helikopteri, 2 polis Skorsky helikopteri, 10 jandarma kobra zırhlı aracı, 6 emniyet kobra zırhlı aracı ile diğer zırhlı araçlar katıldı” dedi.

Vali Toprak, bölücü terör örgütünün uyuşturucu ektirdiği ve etkilediği alanlarda Jandarma Bölge Komutanlığı koordinesinde bir taraftan terör örgütüne yönelik arama tarama faaliyeti gerçekleştirilirken, güvenliği alınan bölgelerde yaklaşık bin 700 personelin katılımıyla başlatılan terör bağlantılı uyuşturucu operasyonunun 3 ilçe ve 15 köyde devam ettiğini söyledi.

Toprak, operasyon sonucu ile ilgili ne kadar uyuşturucu ekim alanının tespit ve imha edildiği ve bu konuyla ilgili yapı içerisinde adli makamların koordinesinde uyuşturucu yetiştiricisi, bağlantıyı sağlayan milis konularında gerekli açıklamanın operasyon sonunda yapılacağını açıkladı.

Bu haber toplam 3104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri