Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları

29.10.2013 15:10
Türkiye Cumhuriyeti'nin 90.kuruluş yıl dönümü Diyarbakır Valiliği tarafından düzenlenen çeşitli etkinlikler kutlandı.

Diyarbakır'da vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramıtörenleri renkli görüntülere sahne oldu. F 16 uçakları ile helikopter geçişlerinin yapılmadığı bu yılki törende, vatandaşların alana geçişini engelleyen demir bariyerlerin de kaldırıldığı görüldü.

DİKKAT ÇEKEN DETAY

Ancak, geçtiğimiz yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına asılan dev Türk bayrağı bu yıl asılmadı. Bayrağın neden asılmadığı ise merak konusu oldu.

Valilik önündeki tören, Vali Mustafa Cahit Kıraç ve 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Recep'in halkı selamlamasıyla başladı. Öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin okuduğu şiirlerin ardından konuşan Vali KıraçCumhuriyet Bayramı'nın resmi bir bayram olmaktan çok sevincimizi ve bizi biz yapan ortak değerlerimizi paylaşmamızı sağlaması açısından önemli olduğunu söyledi.

"SON AYLARDAKİ HUZUR İKLİMİ GÜVENİ TAZELEDİ

"Cumhuriyetin ilanının 90. yılında ilimiz ve ülkemiz geleceğe daha güvenle bakmaktadır" diyen Vali Kıraç, "Demokrasi anlamında, toplumsal ve ekonomik alanda hızla gelişen, kendine güvenen, dünya arenasında söz sahibi bir ülke haline gelen ülkemizin bu gelişiminden ilimizin de nasibini aldığını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Sanayisinin gelişmesi, yapılan yollar, eğitim kurumları ve diğer yatırımlarla Diyarbakır gelecekte bir marka kent olma yolunda hızla ilerlemektedir. Dünden daha huzurlu olan bu kadim kent gelecekte ise hak ettiği yeri alacaktır. Özellikle son aylarda yaşanan huzur iklimi bölge insanımızın kendine olan güvenini tazelemiş, umutlarını yeşertmiştir" diye konuştu.

"ARTIK GEÇMİŞİYLE HESAPLAŞAN BİR İRADE VAR"

Yapılan son yasal düzenlemeler ve demokratik açılımların devleti, vatandaşına bir adım daha yaklaştırdığını kaydeden Kıraç, şöyle dedi:

"Artık geçmişiyle hesaplaşan, yapılan hatalarla yüzleşmekten çekinmeyen, hesap soran bir irade var. Ancak ortaya konan iyi niyete, atılan adımlara karşı ön yargı ile yaklaşan ve karanlıktan beslenen kesimler de mevcut. Yaşadıkları karanlık iklimlerini ilimize ve bölgemize yaymaya çalışanlara karşı uyanık olmak, olayları ve kişileri ön yargıdan uzak, cesur bir şekilde değerlendirmek de bölge insanının görevidir. Çünkü nasıl ki devlet, insanını yaşattığı sürece ayakta kalabilecek ise vatandaşlar da mutluluğu ancak gelişmiş ve demokratik bir devlet sistemi içerisinde elde edebileceklerdir. Devletsizliğin halka nelere mal olduğunu görmek için geçmişe gitmeden yakın çevremizde yaşanan olayları değerlendirmek yeterlidir. Bu anlamda vatandaşlarımızın hukuka saygılı, yükümlülüklerini yerine getiren, öte taraftan ise hakkını sonuna kadar arayan, adaletsizliğe 'dur' demesini bilen bireyler olması son derece önemlidir."

VALİ, ŞİİR OKUDU

Vali Kıraç, konuşmasını Cahit Sıtkı Tarancı'nın "Memleket isterim" şiirinin şu mısrasıyla tamamladı:

"Memleket isterim

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun."

POLİS VE ASKER UZUN SÜRE ALKIŞLANDI

Vali Kıraç'ın konuşmasının ardından halk oyunları gösterileri ve resmi geçiş töreni gerçekleştirildi. Bu yıl F 16 uçakları ile helikopter geçişlerinin yapılmadığı ve vatandaşların alana geçişini engelleyen demir bariyerlerin kaldırıldığı törende, öğrencilerin, polislerin ve askerleri birliklerin geçişi uzun süre alkışlandı.

PROTOKOLDE SÜRPRİZ

Törende, 7 yaşındaki Hülya adlı bir kız çocuğu da protokoldeki boş bir koltuğa oturarak, töreni sonuna kadar izledi. Ak Parti Milletvekili Mine Lök Beyaz, kız çocuğuyla yakından ilgilendi.

VALİ, VATANDAŞLARLA HALAY ÇEKTİ

Törenin ardından davul zurna eşliğinde vatandaşlar halay çekti. Vali Kıraç da vatandaşlara eşlik ederek, birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.haberler.com

Bu haber toplam 2920 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri