Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'da Belediye'den askere teşekkür

21.04.2015 17:47
Diyarbakır'daki yol genişletme çalışmaları sırasında bir ilk yaşandı. Kolordu komutanlığı sınır duvarını geriye çekerek, yaklaşık 32 bin metrekarelik askeri alanı, halkın kullanımına açtı. Büyükşehir Belediyesi de komutanlığa teşekkür etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın başlattığı yol genişletme çalışmasında, belediyenin talebi üzerine 7'inci Kolordu Komutanlığı ihata duvarını 8- 10 metre geriye çekti.

 

Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı ile yapılan anlaşma protokolüne göre, yıkılan ihata duvarının yerine, belediye tarafından 2 milyon lira harcamayla yeni bir duvar yapıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili DBP'li Fırat Anlı, projenin Diyarbakır tarihinde bir ilk olduğunu belirterek, 7'inci Kolordu Komutanlığı ile söz konusu güzergahtaki işyeri ve ev sahiplerine projeye verdikleri destek nedeniyle teşekkür etti.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın Elazığ Caddesi üzerinde başlattığı yol genişletme çalışmalarında bir ilk yaşandı.

 

Kentteki trafiği rahatlatmak için yol genişletme çalışmalarına önümüzdeki ay başlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, Elazığ karayolunu 4 şeritten 7 şeride çıkarma projesine aynı karayolu üzerindeki 7'inci Kolordu Komutanlığı'nı çevreleyen ihata duvarının engel olduğunu görünce 2009 yılında Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı'na başvurdu. Belediye'nin söz konusu ihata duvarının 8- 10 metre arasında geri çekilmesi gerektiğiyle ilgili başvurusunu değerlendiren İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı, konuyu 7'inci Kolordu Komutanlığı'na iletti. Komutanlığın başvuruya olumlu yanıt vermesi üzerine yeni ihata duvarının belediye tarafından yapılması şartıyla 2012 yılında Belediye ile Milli Savunma Bakanlığı adına İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı arasında protokol imzalandı.

 

Protokol gereği mevcut duvarı yıkılmadan önce Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, 7'inci Kolordu Komutanlığı arazisinde 3.5 metre yüksekliğinde 1700 metre uzunluğunda yeni bir ihata duvarını 2 milyon lira harcamayla yaptı. 2015 yılının başında yeni ihata duvarının tamamlanmasıyla belediye ekipleri, yol genişletme çalışmasına engel olan eski ihata duvarını ise yıkmaya başladı. 7'inci Kolordu Komutanlığı bu kararı ile yol genişletme çalışmasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile ilk kez bu denli geniş kapsamlı işbirliği de yapmış oldu.

 

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fırat Anlı, projeye destek ve katkı sundukları için 7'inci Kolordu Komutanlığı, işyerleri, firmalar ve ev sahiplerine teşekkür etti.

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri