Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'da 'Kürdistan' yazılı tişörtler satışa çıktı

26.05.2013 15:56
Çözüm süreci devam ederken Diyarbakır'dan oldukça konuşulacak bir adım geldi. Diyarbakır'da bazı iş yerleri 'Kürdistan' yazılı tişört ve formaları satışa çıkardı.

Bu adım çok konuşulacak! Diyarbakır'da 'Kürdistan' yazılı tişörtler satışa çıktı. Satılan tişörtlerde Irak'ın kuzeyinde bulunan Bölgesel Kürt Yönetimi'nin bayrak olarak kullandığı yeşil, kırmızı ve beyaz renklerinde yer alıyor.

Diyarbakır'da çözüm süreci ile birlikte geçmişte yasak olan uygulamalar da ortadan kalkmaya başladı. Öyle ki, bir dönem bulundurulmaya korkulan, sarı- kırmızı- yeşil renklerin yer aldığı giysiler nedeniyle PKK ile ilişkilendirilenlere davalar açılırken, çözüm süreci ile bunlar bitti. Artık bu tür giyim eşyası işyerlerinin yanında işportada bile satılıyor.

'Kürdistan' yazılı Kürt bayraklı tişörtler işyerlerinde Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve diğer kulüp formalarıyla birlikte de sergileniyor. Bu tişörtlere daha çok 15-20 yaş grubundakiler rağbet ediyor. Bir süre öncesine kadar sadece Irak'ın kuzeyinden Diyarbakır'a getirilerek satılan tişörtlerin, artık Gaziantep ve İstanbul'daki bazı firmalar tarafından da üretilip bölgeye gönderildiği ifade edildi. 'Kürdistan' yazılı bu tişörtler kalitesine göre ortalama 10 liradan satılıyor.

POSTERLERDE SATIŞTA

Diyarbakır'da 'Kürdistan' yazılı Kürt bayraklı tişörtlerin yanı sıra, Türkiye ve Irak'taki Kürt isyanlarına öncülük edenlerin posterleri de satılıyor. 1925 yılındaki Kürt isyanının öncüsü Şeyh Sait, Dersim ayaklanmasının önde gelen ismi Seyit Rıza başta olmak üzere, Kuzey Irak'ın Kürt liderleri Molla Mustafa Barzani, Mesut Barzani ve Celal Talabani'nin posterleri her tarafta sergileniyor.

Musa Anter, Che Guevara, Yılmaz Güney, Deniz Gezmiş ile İbrahim Kaypakkaya'nın halı portreleri de yan yana satışa sunuluyor.

Bu haber toplam 8442 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri