Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'da Seçim Kavgası: 16 Yaralı!

31.01.2014 02:16
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde Hür Dava Partisi (Hüda-Par) ile BDP'liler arasında çıkan taşlı ve sopalı kavgada ilk belirlemelere göre 16 kişi yaralandı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde seçim çalışması yürüten Hüda-Par üyeleri, bir grubun taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırısına uğradı. Bazı kişilerin yaralandığı olayda Hüda-Par üyelerine ait bir araç ateşe verildi.

 Diyarbakır'ın Lice ilçesinde seçim çalışması yürüten Hüda-Par üyeleri, bir grubun taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırısına uğradı. Olayda bazı kişilerin yaralandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Kulp ilçesinde seçim bürosunun açılışının ardından Diyarbakır'a dönen Hüda-Par'lılar, yol güzergahındaki Lice ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Ziyaret sonrasında araçlara binen partililer, ilçe merkezinde bir grubun taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırısına uğradı. Bunun üzerine partililer araçları terk ederek, olay yerinden uzaklaşmaya çalıştı. Olay yerinde bırakılan araçlardan biri ateşe verildi, diğer araçlar ise hasar gördü. Geniş güvenlik önleminin alındığı ilçede gerginliğin sürdüğü öğrenildi.

Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, AA muhabirine, partililerin Kulp ilçesindeki seçim bürosu açılışı sonrasında Lice'ye gittiklerini belirterek, "Burada esnaf ziyareti yapıldı. Daha sonra partililerimiz ilçeden ayrılırken, konvoyun gerisinde kalan bazı araçlar, terör örgütü PKK lehine slogan atan bir grup tarafından saldırıya uğradı. Olayla 3-4 kişi yaralandı. Araçlar hasar gördü. Partililerimiz, ilçeden ayrıldı" dedi.

İstanbul'da MHP'nin seçim bürosuna yapılan saldırıyla ilgili BDP'li yöneticilerin açıklamalarda bulunduğunu dile getiren Yapıcıoğlu, "Bizim partimize yönelik 10'a yakın saldırı oldu. Ancak hiçbirinde böyle bir açıklama yapmadılar" diye konuştu.

Yaralılar tedavi altına alındı

Diyarbakır Vali Vekili Zafer Engin, "Lice'deki olayda 16 yaralı var. 2'si Diyarbakır'a getirildi, 14'ü de Lice'de ayakta tedavi edildi" dedi. 

Vali Vekili Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hüda-Par heyetinin Lice ilçesinde esnaf ziyareti sırasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüştüğünü, kavgaya emniyet ekiplerinin müdahalesiyle heyetin Diyarbakır'a gönderildiğini söyledi.

Kavganın nedeninin henüz netleşmediğini, olayda bir aracın da yakıldığını bildiren Engin, şöyle konuştu:

"Lice'deki olayda 16 yaralı var. 2'si Diyarbakır'a getirildi, 14'ü de Lice'de ayakta tedavi edildi. Şu anda durum sakin. Lice'de herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Ama bir grup ilçe merkezinde bekliyor. BDP'nin il başkanı ve belediye başkanı grubu iknaya gayret gösteriyor. Sadece kalabalık bir grup bekliyor."

Engin, olayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Öte yandan, olayda yaralanan ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınan bir kişiyi ziyaret eden BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan da, Lice'deki olayda bir esnafın ağır yaralandığını bildirdi.

Karşı taraftan da birkaç kişinin taşla yaralandığı yönünde bir bilgiye sahip olduklarını bildiren Aydoğan, bunu bir provokasyon olarak değerlendirdiklerini söyledi.

habervaktim

Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri