Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'da tarihi gün

21.03.2015 12:17
Çözüm sürecinin en kritik adımlarının atılacağı Diyarbakır'daki Nevruz'da, halk sabahın erken saatlerinde alanı doldurdu.

Çözüm Süreci’nin kritik adımlarından biri bugün Diyarbakır’da düzenlenecek Nevruzkutlamasında atılacak. Sabahın erken saatleri olmasına rağmen alan neredeyse tamamen doldu. Etkinlikler saat 9:30'da başlayacak, Öcalan'ın mektubu ise saat 12 gibi okunacak.

ÖCALAN'IN MEKTUBU OKUNACAK

Abdullah Öcalan’ın 2 sayfalık ‘Nevruz mektubu’, kutlamalar sırasında Türkçe olarak HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürtçe olarak da HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan tarafından okunacak.

"SİLAHLI MÜCADELEDEN VAZGEÇ" ÇAĞRISI

Öcalan’ın mektubunda, PKK’ya doğrudan “Türkiye’ye karşı silahlı mücadeleden vazgeç” çağrısının yer almadığı belirtiliyor. Ancak PKK’nın toplayacağı olağanüstü kongrenin, ‘silahlı mücadeleden vazgeçme’ kararı almasının koşulları ve şartları hakkında değerlendirmelerin bulunduğu vurgulanıyor.

 

ATEŞKES VURGUSU

Mektupta ayrıca ‘tahkim edilmiş ateşkes’ olarak nitelendirilen güvenlik güçleriyle PKK’lı gruplar arasındaki çatışmazlık halinin devam ettirilmesinin önemi, bölgedeki kamu güvenliğini bozucu uygulamalara son verilmesi de yer alacak.

KENTTE KIRMIZI ALARM

Öte yandan milyonlarca insanın katılım göstermesi beklenen Nevruz kutlaması için Diyarbakır'da da olağanüstü bir hareketlilik yaşanıyor. Güvenlik güçleri Nevruz kutlamaları sırasında yaşanabilecek olası her türlü provakatif girişimi için kentte kırmızı alarma geçmiş durumda.

NEVRUZ İÇİN 97 ÜCRETSİZ OTOBÜS

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığınca, Nevruz etkinliğinin  yapılacağı alana ulaşımın rahat sağlanması amacıyla 25 yerden 97 otobüsle  vatandaşlar ücretsiz olarak taşınacak.

OTELLER DOLDU, EVLER AÇILDI

Nevruz kutlamaları için yurt içi ve dışından çok sayıda kişinin geldiği Diyarbakır'da otellerde de yer kalmadı. Nevruz Komitesi yer kalmaması nedeniyle gelenlerin konaklaması için bin 500 ev hazırladı.

700'Ü AŞKIN BASIN MENSUBU

Diyarbakır'a gelen yerli ve yabancı basın mensupları, Nevruz  kutlamalarına ilişkin yayın yapmaya başlarken, alana canlı yayın araçları  yerleştirildi. Etkinliği izlemek için 700'ü aşkın basın mensubu akreditasyon  yaptı.

NEVRUZ ATEŞİNE 15 TON ODUN

Seyyar baz istasyonları ile tuvaletlerin yerleştirildiği Nevruz alanına kalabalık  nedeniyle 2 dev ekran kuruldu. 500 litre mazotun kullanılacağı nevruz ateşi için  alana 15 ton odun getirildi.

ETKİLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Diyarbakır'da sabah saatlerinden itibaren sağanak olacağını bildirdi. Yağışın 24 saat içerisinde  metrekarede 20 ile 30 kilograma ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu haber toplam 2766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri