Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır'ı alamazsınız

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir AK Parti'ye: "Ecdadınız gelse Diyarbakır'ı alamaz" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Batman mitinginin hemen arkasından gerçekleşen DTP'nin seçim lokali açılışı mitinge dönüştü. Mitingde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir birer konuşma yaptı.

Hükümete yüklenen Baydemir, hükümetin 2005 yılından sonra askerle anlaşma yaparak demokrasiden vazgeçtiğini belirtti. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Baydemir, Başbakanın Diyarbakır'ı istiyorum sözlerine atıfta bulunarak, "Ecdadınız gelse Diyarbakır'ı alamaz" dedi.

Baydemir Erdoğan'ı kast ederek, "Bu halk 1995 yılından 2006 yıllarına kadar size destek verdi. Ama sizin 2007 seçimlerinden ilk cevabınız tezkere oldu. Çünkü siz Şemdinli'den sonra pırpırlılar ile işbirliği yaptınız. Biz bölgeyi geliştirin 'yatırım yapın' dedik, siz 'bölgeler arası milliyetçilik yapmıyoruz' dediniz. Batıya fabrika yol yaptınız bize ise karakollar. Bu halk size kanmayacaktır. Bu seçimlerden bu bahar ikinci bir haber olacaktır bizim için" dedi. Daha sonra Baydemir, katılımcılar ile birlikte Erdoğan'a atfen "Suvar hat u peya çu" (Atlı geldi, yaya gitti) diyerek, "Erdoğan'ın akıbeti de Çiller'in ki gibi olacak" dedi.

ÖCALANLI SLOGANLAR

Yaşam Hastanesi yanında yapılan açılışta, partililer, sık sık, "Öcalan", "Biji serok Apo", "Oylar namustur namus satılmaz", şeklinde slogan atılıp halaylar çekildi.

DTP Batman İl Örgütü tarafından açılışı yapılan Merkezi seçim bürosunun açılışına DEP eski Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız, Batman Belediye Başkan Adayı Nejdet Atalay, DTP PM üyeleri ile çok sayıda partili katıldı.

MİTİNG SONRASI ARBEDE

Miting dağılışında AK Parti Belediye başkan adayı Ziver Özdemir'in benzinliğine taş atan bir grup ile Belediye başkan adayı Özdemir'in yakınları arasında arbede yaşandı. Arbede esnasında benzinlikte bulunan korumalar havaya ateş açtı. Daha sonra olay yerine gelen polis ekipleri ve panzerler olayların büyümesini önledi. İtfaiye ise cadde ortasında yakılan ateşi söndürdü.

Cihan
Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri