Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Diz çökmektense ayakta ölürüz'

23.08.2011 08:09
BDP'li Ayla Akat Ata PKK'lılar için verilen iftara katıldı...

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde Türkiye'nin PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarına yönelik hava operasyonunun protesto eden gruplar polisle çatıştı. Polise, taş, molotof ve havai fişekle saldıran göstericiler, tazyikli su ile dağıtıldı. Nusaybin'de Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER), dün çatışmalarda ölen PKK'lılar için verdiği iftar yemeğine BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Derik Belediye Başkanı Çağlar Demirel, Mardin BDP İl Başkanı Tarık Acay, Nusaybin BDP ilçe teşkilatı ve yönetcilerinin yanı sıra vatandaşyar katıldı.

Yürüyüşün ardından konuşan BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, çözüm konusunda, ölümlerin durması noktasında kararlı olduklarını belirterek, AKP'nin aynı cesareti gösteremediğini söyledi. AKP'nin, Silvan ve Çukurca'da yaşanan ölümlerin üzerine siyaset yaptığını ve askeri operasyonları sınırın dışına taşıdığını ileri süren Ata, şöyle dedi:

KİMSE SUSMAMIZI BEKLEMESİN

"Kürt halkı bugüne kadar yürütülen askeri ve siyasi operasyonlara karşı sessiz kaldı mı? Bugüne kadar Kürt halkı İmralı cezaevinde uygulanan tecrite karşı sessiz kaldı mı? İşte devlet, bundan sonuç çıkaracağına şiddeti tekrar ve tekrar üreterek, Kürt halkına zulüm etmeye devam ediyor. Diz çökmektense ayakta ölmeyi tercih etmiş olan bir halkız. Çözüm için ve onurlu bir barış için sonuna kadar varız. Mücadele etmeye ve devletin gösteremediği cesareti ve kararlığı göstermeye, bedel ödemeye de hazırız. Ancak geliştirilen hiçbir soykırım politikasına karşı sessiz kalmayacağız. Geliştirilen hiçbir operasyona karşı sessiz kalmayacağız. Kimse bizden susmamızı da beklemesin"

CAN KAYIPLARININ SORUMLUSU AKP

Bölgede bir savaşın yaşandığını ifade eden Ata, bu savaşın sona ermesi konusunda bir projelerinin olduğunu bunun da, demokratik özerk Kürdistan olduğunu söyledi. Ata, sınır ötesi hava harekatı sırasında sivil vatandaşların öldüğünü iddia ederek, bütün can kayıplarının tek sorumlusunun ise AKP olduğunu söyledi.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Konuşmanın ardından gruplar kişi ellerinde meşalelerle yürüyerek Şirin Bulvarı'nı trafiğe kapattı. Sınır ötesi operasyona tepki gösteren ve yüzleri maskeli olan gruba polis, tazyikli su ile müdahale etti. Bunun üzerine maskeli grup da, polise havai fişek ve molotof kokteyli ve taş attı. Uzun süren çatışmanın ardından çok sayıda çevik kuvvet ekibi olay yerine gelerek, kalabalık gruba gaz bombaları ile müdahale etti. Polis ile grup arasındaki çatışmalar geç saatlere kadar sürdü. 

Bu haber toplam 3348 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri