Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğal gaz fiatı yüzde 50 düşüyor

22.05.2012 09:52
Enerjide Rusya'nın tekelini kırıp, oyunun kartlarının yeniden dağıtılmasına neden olabilecek 'kaya gazı' (shale gaz) tartışması alevlendi.

ABD 'nin 231 yıllık ihtiyacını kaya gazından üretmeye başlayıp iç tüketimde bin metreküplük gazın fiyatını 90 dolara indirmesi gazda Rusya'ya bağımlı olan diğer ülkeleri de harekete geçirdi. Türkiye ve Avrupa ülkelerinde kaya gazı rezervleri tespit edildi, çalışmalar başladı.

Enerjide umut olabilecek kaya gazı dünyanın en büyük gaz ihracatçısı Rusya'yı ise endişelendiriyor. Ülkenin en büyük kamu bankası Sberbank konuyla ilgili rapor yayınladı. Gaz şirketi Gazprom'u şok eden raporda "Doğalgaz da ABD devrimi kapıda, fiyat 4 yılda yarı yarıya düşer" denildi.

ABD'de kaya gazıyla iç piyasada bin metreküplük gazın fiyatının 90 dolara indiği belirtiliyor. Gazprom ise Avrupa'ya ve Türkiye'ye doğalgazın bin metreküpünü ortalama 400 dolardan satıyor. Gazın fiyatı petrole endeksli artıyor. Anlaşmalarda getirilen "al ya da öde" şartı da ülkeleri zorluyor. Gazprom'un, kaya gazı karşısında fiyatını düşürebileceği belirtiliyor.

Enerji Uzmanı Arif Aktürk, "İngilizce'de 'game changer' (oyun değiştirici) tabiri var. Türkiye'de shale gaz potansiyeli varsa ve ekonomiye kazandırılırsa cidden oyun değiştirilebilir. Sadece ABD'nin ihracata başlamasıyla bile gaz fiyatlarının gevşeyeceği yorumunu yapabiliriz" dedi.

SHALE GAZ NEDİR?

Shale, yatay sondajlarla petrol üreten kayaçların içine ulaşmayı esas alıyor. Türkiye'de "Sezaryenle petrol" olarak adlandırılan modelle ABD şu anda Rusya'dan daha fazla doğalgaz üretiyor.

SABAH GAZETE


 

Bu haber toplam 2446 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri