Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğalgaza Zam Var Mı?

03.11.2013 01:06
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ikinci boru hattının müjdesini verdi ve doğalgaza zam yok dedi.

Bakan Yıldız, 4 milletvekilinin Genel Kurul'a başörtüsüyle girmesine ilişkin, "Dün bu problemin artık TBMM Genel Kurulu'nda ve bütün diğer kamu kurumlarında çözülmüş olmasının tarihi günü yaşandı" dedi.

Yıldız, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Dün 4 milletvekilinin başörtüsüyle Genel Kurul'a katıldığının hatırlatılması üzerine Yıldız, konunun Türkiye siyasi tarihinin ve sosyal hayatının önemli problemlerinden biri olduğunu belirterek, "Hamdolsun dün bu problemin artık TBMM Genel Kurulu'nda ve bütün diğer kamu kurumlarında çözülmüş olmasının tarihi günü yaşandı" diye konuştu.

Bunun bir normalleşme süreci olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:

"Türkiye'nin yapacak çok fazla işi var. Türkiye'nin enerjisini teksif edeceği, yoğunlaştıracağı çok fazla konu var. Vatandaşamızın, halkımızın giyimiyle, kuşamıyla, anlatım tarzlarıyla, inanış tarzlarıyla her birisiyle TBMM bir temsil makamıdır. Bu temsilin en yüksek derecede gösterildiği bir makamdır. Başı açıklarımızın da başı örtülülerimizin de temsil edildiği bir makam olacaktır. Ben bundan sonra Türkiye'nin daha ileriye bakmasıyla alakalı yapacak işlerine yoğunlaşması gerektiği kanaatindeyim. Geriye dönük problemlerimizin çözülmesinden daha ziyade ileriye dönük Türkiye'nin büyümesine, ilerlemesine, gelişmesine konacak katkılarla alakalı yoğunlaşmamız lazım. Hayırlı uğurlu olsun diyorum."

PETROL BORU HATTI VE DOĞALGAZA ZAM

Yıldız, "Türkiye gündeme gelen ikinci boru hattı için nasıl bir rol aynayacak?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Basra civarındaki petrollerin yani merkezi Irak hükümetinin gerek Bağdat'ın gerekse Bağdat'ın güneyindeki petrollerin Hürmüz'den çıkmasının belli bir kapasitesi var. Bunun, artan kapasitenin daha sağlıklı bir yoldan dünya pazarlarına ulaştırılmasının yolu yine Türkiye üzerindedir. Görüşmelerimizde, 'Basra tarafından gelecek yaklaşık 1.200 kilometrelik boru hattının ortaklık çalışmasında, yapımında, müteahhitinde ve dizaynında Türkiye'ye olmak ister misiniz' diye sormuşlardı. Biz de 'evet' dedik. Bunu ortak olarak yapabiliriz, yalnız başımıza da yapabiliriz, finansman konularıyla alakalı herhangi bir sıkıntının olmadığını söylemiştik. Yeni bir boru hattının merkezi Irak yönetiminin ihtiyaçlarını sağlayacak ve giderecek bir boru hattının yapılması bu manada doğru olacaktır. Dün sayın Neçirvan Barzani ve sayın Ashti Hawrami ile yaptığımız görüşmelerde bu manada her iki taraf için de bunu Irak'ın tamamı olarak da kastediyorum son derece olumlu ve güzel gelişmelerin olduğunu ve bundan sonraki süreçte de bunların devam edeceğeni belirtmek isterim."

Yıldız, "Kasım ayı geldi doğalgaza zam bekleyelim mi?" sorusuna, "Doğalgaza zam yok" yanıtını verdi.HABERVAKTİM

Bu haber toplam 1654 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri