Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğalgazda Çok Büyük İndirim Olabilir!

27.11.2013 12:53
Kuzey Irak ile yapılacak anlaşma çerçevesinde doğalgazın fiyatı, Türkiye'nin ithal ettiği doğalgaz maliyetinden neredeyse yüzde 50 ucuz olacak.

Türkiye ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) arasında imzalanacak enerji anlaşmasında son viraja girildi. IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani'nin bugün Ankara'ya gelmesi ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşmesi bekleniyor. 

Takvim'in haberine göre, görüşmede hazırlanan anlaşma taslaklarının ele alınacağı öğrenildi. Nihai imza için tüm detayların tamamlanması beklenecek. Anlaşma taslağı doğalgaz, petrol arama üretim ve boru hatları temelleri üzerine kurulu. Türkiye'nin şu anda iç tüketiminin yüzde 40'ına denk gelen 20-30 milyar metreküplük doğalgaz, anlaşma kapsamında Türkiye'ye gelecek. 

Doğalgazın fiyatı ise, Türkiye'nin ithal ettiği doğalgaz maliyetinden neredeyse yüzde 50 ucuz olacak. İlk gazın 2017'de gelmesi beklenirken; Kuzey Irak gazı öncelikle iç piyasada kullanılacak.

100 MİLYARLIK İMZA

Anlaşmaya göre; Türkiye'de kurulan Turkish Energy Company (TEC) şu anda 13 farklı petrol sahasında çalışma yapacak. Böylelikle Türkiye petrol ihtiyacının önemli bir kısmını Kuzey Irak'tan karşılayacak. Bir uzman, anlaşmayı, "Tek kalemde imzalanan en büyük enerji anlaşması" diye nitelerken; mali boyutunun da 100 milyar doların üzerinde olduğunu söyledi.habervaktim

Bu haber toplam 1192 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri