Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğan Holding'de suç unsuru bulundu

19 Şubat 2009 / 16:33
Maliye Bakanlığı, Doğan Holding'e kesilen 826,3 milyon lira cezayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Maliye; Doğan'da kaçakçılık suçları ve cezalarına ilişkin fiiller tespit ettik' dedi
Maliye Bakanlığı, Doğan Holding'e kesilen 826,3 milyon lira cezayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Söz konusu inceleme sırasında Vergi Usul Kanununun kaçakçılık suçları ve cezalarına ilişkin 359'uncu maddesi kapsamında fiiller tespit edildiğine işaret edilerek, yapılan vergi tarhiyatının yanı sıra, Kanun gereği bu vergi tutarının üç katı kadar da vergi ziyaı cezası uygulanması cihetine gidildiği vurgusu yapıldı.

Denetim elemanlarının, Vergi Usul Kanunu'na göre vergi inceleme yetkisine sahip olduğuna işaret edilen açıklamada, vergi incelemesinden maksadın mükelleflerin ödemesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek olduğu belirtildi. Bakanlığa gelen bilgilerden hareketle, Doğan Holding AŞ nezdinde gelirler kontrolörleri tarafından 2003-2006 yıllarıyla ilgili vergi incelemesi yapıldığı belirtilerek, "İnceleme sonucunda düzenlenen raporlara istinaden ilgili vergi dairesi, adı geçen mükellef kuruma vergi kanunlarına göre cezalı vergi tarhiyatı yapmış ve tebliğ etmiştir." denildi.

Açıklamada, vergi incelemelerinin, ilgili denetim birimlerinin yıllık plan ve programları çerçevesinde yürütüldüğüne dikkat çekilerek, şu değerlendirme yapıldı: "Vergi incelemeleri, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmaya, beyana nazaran bir farklılık varsa bunu tespit etmeye, kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasını sağlamaya yönelik olarak yürütülmektedir. Böylece, bir yandan vergi ödevine ilişkin olarak haksız rekabet önlenmeye çalışılırken, diğer yandan da alınması gereken vergilerin tahsil edilerek Genel Bütçe'ye aktarılması sağlanmaktadır. Doğan Holding nezdinde yapılan vergi incelemeleri de Bakanlığımızın öteden beri uygulaya geldiği genel teamüllere, yasal usul ve esaslara uygun olarak yürütülmüştür."

DOĞAN YAYIN HOLDİNG'İN AÇIKLAMALARI MESNETSİZ İFTİRA

Buna rağmen, Doğan Yayın Holding tarafından yapılan ve basında yer alan açıklamalarda, "Vergi denetim elemanının Grubu yok etme planını uygulamakla görevlendirildiği", "Haksız ve kasıtlı hareket edilerek insafsız ve kanunsuz bir ceza kesildiği", "Bu olayın Türk maliye tarihine en büyük vicdansızlık olarak geçeceği" gibi haksız ve mesnetsiz iftira ve suçlamalarda bulunulduğu bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında, tüm vergi mükelleflerinin kanunlara göre vergi incelemesine tabi olduğu belirtilirken, bu durumun Doğan Holding tarafından kabullenilemeyip saptırılmaya çalışıldığı kaydedildi. Açıklamada "Vergi kaçakçılığı gibi milli menfaatlerimize karşı işlenen ağır bir suç karşısında, hiçbir denetim elemanı görevini yerine getirmekte tereddüt etmez ve etmeyecektir." denildi. Ayrıca bakanlığın ve denetim elemanlarının tüm yasal yollara kesinlikle başvurulacağı ifade edildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 864 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri