Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Doğrudan Şam'a yürür, bayrağı indiririz'

14.10.2012 13:10
Terörün neden bitirilemediğini açıkladı; Suriye konusundaki en kötü senaryoyu anlattı.

AK Parti milletvekili emekli tümgeneral Şirin Ünal , Samanyolu Haber Tv yayınında, son günlerin sıcak gündemlerine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

- Terör sorunu neden çözülmüyor?

Terörü çözemeyiz. Çünkü bizim terör ist dediklerimize Batılı ülkeler ve bazı müttefiklerimiz 'özgürlük savaşçısı' gözüyle bakıyor. Terörün tarifi konusunda hemfikir olamadık daha. Almanya, Fransa, Kuzey Avrupa ülkelerinin çoğu hala maddi destek sağlanmasına olanak tanıyorlar. Etrafta oluşan istikrarsızlığın da etkisi var. Suriye 'nin istikrarsızlaşması, ABD çekildikten sonra Irak'ta oluşan durum. İran'ın da el altından kaşıması, İsrail zaten 'one minute' olayından bu yana örgüte destek veriyor. Ama bizim terörle ve teröristle mücadelemiz devam edecek.

- İmralı ile görüşme veya Oslo benzeri bir süreçle çözülebileceğine inanıyor musunuz?

Bazı şeylerden kaçınamazsınız. Suriye'deki rejimi tanımıyoruz ve büyükelçimizi çektik. Onlar da çektiler. Ama nota vereceğiniz zaman o süreci işletiyorsunuz. Son 6 ayda teröristbaşının bu işte etkisi, yetkisi kalmadı gibi gibi. Sonuçta, ABD'nin CIA'sı veya İsrail'in MOSSAD'ı da her şeyi resmi kanallar yoluyla yapmıyor.

- Bir yandan terörist elebaşlarıyla görüşülürken, diğer yandan partinizin BDP'lilere yönelik tavrı bir çelişki değil mi?

Teröristlerle kucaklaşan insanların Meclis'te yeri yok.

- Savaş ihtimali var mı, çıkarsa ne olur?

Tezkere kendimizi korumaya yönelik. Silahlı Kuvvetlerimizin anında mukabelede bulunabilmesi için önünün açılması ve caydırmaya yönelik. Uçakların kalkıp kalkmayacağı noktasında kesin konuşamayız. Karşı tarafın restine bağlı. Suriye'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri'yle başetmesi mümkün değil. Biz Suriye'yi işgal mi edeceğiz? Hayır. Aynı kıbleye yönelen, aynı yemekleri yiyen insanlarız. Vaktiyle ülkeyi Şam Valimiz yönetiyordu. Sıkıntımız, tepedeki yüzde 15-16'lık bir azınlığa dayanan ve halkına zulmeden zalim iktidarın değiştirilmesi noktasında.

- Süreç, misillemelerle mi devam edecek?

En kötü ihtimal savaş. Savaş çıkarsa, başlarına yıkarız orayı. Ama oraya geleceğini sanmıyorum.

- 'Güvenli bölge', 'tampon bölge' tartışılıyor.

İnşallah oraya gelmez ama gelirse bunlarla uğraşmayız. Doğrudan Şam'a yürürüz, bayrağı indiririz. Mısır'da, Tunus'ta, Libya'da olduğu gibi onları (muhalifler) oraya getiririz. İşbaşına gelecek insanlar için süreç 3 ay mı sürer, 6 ay mı ondan sonra çekilir geliriz.

- 'Şam'a kadar gideriz' diyorsunuz yani...

Deler geçeriz ya inşallah. Golan'a kadar gideriz belki. Maksadımız Suriye'yi bütünlük içerisinde tutmak, sadece iktidarı değiştirmek. Parçalanmış Suriye, Türkiye'nin işine yaramaz, İsrail'in işine yarar.  

Bu haber toplam 1974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri