Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meteorolojiden çok önemli uyarı

16.03.2012 13:38
Haftasonundan itibaren hava sıcaklıkları yükseliyor ancak kapıda başka bir tehlike var.

Analiz ve Tahminler Şube Müdürlüğü'nden yapılan uyarıya göre, haftasonunda itibaren, sıcaklıkların 6 ile 10 derece yükselecek olmasından kaynaklı olarak, ani su baskınları ve sel tehlikesi oluşabilir.

METEOROLOJİ'DEN SEL UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, haftasonundan itibaren batı bölgelerden başlamak üzere tüm yurtta 6 ila 10 derece arasında sıcaklık artışı beklendiğinden, yerde kar örtüsünün bulunduğu kuzey, iç ve doğu bölgelerle yüksek kesimlerde kar erimeleri görülecek.

Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Karadeniz bölgesinin iç kesimlerinde, eğimin fazla olduğu ve güney bakılı yerlerde ise çığ tehlikesi bulunuyor.

Yetkililer, ani sel, lokal su baskını, taşkın ve heyelan gibi yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

ERCİYES'TE KAR KALINLIĞI 4 METRE 10 SANTİM

Keyseri ve çevresinde etkili olan ;kar yağışı sonucu Erciyes Dağı'nda kar kalınlığı 4 metre 10 santime ulaştı. Kar kalınlığının 7 santim ölçüldüğü ;kent merkezinde çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi.

Hava sıcaklığının gece sıfırın altında ;7 dereceye kadar düştüğü Kayseri'de kar yağışı etkili oldu. Kentte ;etkili olan kar yağışı sonucu Erciyes Dağı'nda kar kalınlığı 4 metre 10 santime ulaştı. ;Kayseri kent merkezinde kar kalınlığı 7 santim, Melikgazi, Talas, ve Hacılar ;ilçelerinde ise 10 santim ölçüldü. Kent merkezinde çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi.

Meteoroloji yetkilileri, bölgede hafta sonu yağış beklenmediğini sıcaklığın ;7 ile 12 derece arasında değişeceğini bildirdi.

KAR DEPREM BÖLGESİ VAN'I TERK ETMİYOR

Van'da yoğun kar yağışı nedeniyle 318 köy yolu ulaşıma kapanırken, İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri yolları yenilen ulaşıma açma çalışmalarına başladı.

Kar yağışı ve soğuk hava deprem bölgesi Van'ı terk etmiyor. Dün akşamdan buyana devam eden kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken, 318 köy yolunun da kapanmasına eden oldu. Van ve ilçelerinde kar yağışı halen devam ederken, İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri, kapanan 318 köy yolunu 81 araç ve 14 ekiple açma çalışmalarını sürdürüyor.

Kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı şehir merkezinde ulaşımda güçlük yaşanıyor. Van Belediyesi Temizlik ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri ise sabahın erken saatlerinde kaldırım ve caddeleri kardan temizlemeye başladı.
Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Van'ı çevre illere bağlayan yolların açık olduğunu, sadece Çatak bağlantılı Bahçesaray yolu ile Çatak-Kırgeçit yolunun kapalı olduğunu belirttiler. Yetkililer, bu yolları da en kısa sürede ulaşıma açmak için çalışma başlattıklarını ifade ettiler.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise, kar yağışının bugün ve yarın belli aralıklarla devam edeceğini, en düşük hava sıcaklığının ise eksi 10 derece olacağını bildirdi. Yetkililer, şehir merkezinde ise kar kalınlığını 20 santimetre olduğunu ifade ettiler.

DOĞU'DA KAR VE TİPİ NEDENİYLE 456 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Doğu Anadolu Bölgesinde kar ve tipi nedeniyle 456 köy yolu ulaşıma kapandı.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesinde kar yağışı etkili oluyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 11, Kars ve Ağrı'da 10, Ardahan'da 9, Bayburt'ta 8, Erzincan'da 3, Iğdır'da ise 0 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Bayburt'ta eksi 7, Ardahan'da eksi 6, Ağrı'da eksi 4, Kars ve Erzurum'da eksi 3, Erzincan'da 2 ve Iğdır'da 5 derece olması tahmin ediliyor.

Kar ve tipi nedeniyle Erzurum'da 193, Ağrı'da 179, Ardahan'da 41, Kars'ta 25 ve Iğdır'da 18 olmak üzere toplam 456 köyle ulaşım sağlanamıyor.

Yolu ulaşıma kapanan köylerde hasta nakillerde de sıkıntı yaşanıyor. Erzurum'da yolu kapanan köylerden 5 hasta, karla mücadele ve sağlık ekiplerince, hastanelere ulaştırıldı.

TÜM YURTTA HAVA DURUMU

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemizin kuzey, iç ve doğusunda görülecek olan yağışların; Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Hakkari, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Ağrı) kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlar, genellikle karla karışık yağmur ve kar, Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yağmur şeklinde olacak. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının yurt genelinde 3 ila 5 derece azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgar genellikle kuzeyli yönlerden orta kuvvette, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (40-60 km/saat) esecek.

 

Bu haber toplam 1958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri