Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dolandırıcılıkta "0155" taktiği

17.03.2013 14:50
İzmir'de yaşayan 60 yaşındaki Serhat Şeylan'ı böyle dolandırdılar.

Ülke genelinde aradıkları vatandaşları Cumhuriyet savcısı, polis ve asker oldukları yalanıyla kandıran dolandırıcıların uyguladığı yöntemler arasına bir yenisi daha eklendi.

İzmir'in Karşıyaka İlçesi'nde oturan 60 yaşındaki emekli Serhat Şeylan'ı, geçen Çarşamba günü arayan, 34 yaşındaki Ömer Alpak kendisini polis olarak tanıttı.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görevli olduğunu söyleyen Ömer Alpak, Şeylan'a, adına çok sayıda kredi kartı çıkartılarak kullanıldığını ve bu işin içinde bankacıların da bulunduğunu, konuyla ilgili operasyon yapacaklarını söyledi.

GÜVEN KAZANMAK İÇİN '0155' HATTI
Son günlerde bazı kişilerin kendilerini savcı, polis ve asker alarak arayan dolandırıcılar tarafından kandırıldığını uyaran Ömer Alpak, bu nedenle Şeylan'ı 155 polis hattından arayacağını söyledi.

Ömer Alpak'ı bir süre sonra '0155' hat numarasından tekrar araması üzerine kendisinin polis olduğuna güvenen Şeylan, istenilen adres olan Karşıyaka Metro İstasyonu'nun yanındaki çöp kutusuna banka hesabından çektiği 20 bin lirayı siyah bir poşet içinde bıraktı. Bir süre sonra aynı kişi tarafından tekrar aranan Serhat Şeylan, paranın eksik olduğunu ve yeniden para çekmesi gerektiğinin söylenmesi üzerine durumdan şüphelendi, polise başvurdu.

TAKİP SONUCU YAKALANDI
Polis ekipleri, Şeylan'dan, dolandırıcı ile bağlantısını koparmamasını istedi. Geçen Cuma günü bankadan bir kez daha para çekmiş gibi davranan Serhat Şeylan, içi boş olan siyah bir poşet ile telefonla görüştüğü Ömer Alpak'ın talimatları doğrultusunda yolda yürümeye başladı. Şeylan'ı adım adım takip eden polis ekipleri, bu kişinin Ömer Alpak tarafından izlendiğini fark etti. Karşıyaka Adliye Sarayı'na kadar izlenen Ömer Alpak, polis ekiplerince yakalandı.

Gözaltına alınan ve çeşitli şuçlardan poliste kaydı bulunan Ömer Alpak'ın sorgusunda, Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde yaşayan Murat adlı bir arkadaşının yönlendirmesiyle parayı aldığını ileri sürdüğü öğrenildi. Üç gün önce 20 bin TL'yi alan Ömer Alpak'ın çevredeki güvenlik kamerasıyla saniye saniye görüntülendiği de ortaya çıktı. Enniyetteki işlemlerinin ardından Ömer Alpak, adliyeye sevk edildi.

trthaber

Bu haber toplam 1646 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri