Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dolar bilmecesi...

20.03.2009 10:01
Dolar, Merkez Bankası'nın faizleri indirmesiyle bir miktar yükseldi ama dolarla ilgili dış piyasalardaki endişeler dolara yön vercek.....
Merkez Bankası dün kısa vadeli faizleri beklentiler dahilinde 100 baz puan indirerek tarihinin en düşük seviyesine çekerken bankacılar Merkez Bankası'nın uzun süre faizi düşük tutacağının sinyalini verdiğini vurguladılar.

Merkez Bankası son 5 toplantısında iktisadi faaliyetteki yavaşlamaya vurgu yaparak toplam 625 baz puan indirim gerçekleştirerek borçlanma faizlerini yüzde 10.50'ye çekti.

ING Bank ekonomisti Pınar Uslu enflasyon hedefine ulaşma konusunda rahat olan Merkez Bankası'nın, bu ayki açıklamasında bir önceki aya göre "daha temkinli olmayı tercih ettiği"ni söyledi ve "Nisan ayında yapacağı 50 baz puanlık faiz indirimiyle O/N borçlanma faiz oranını yüzde 10'a çekmesinin ardından uzunca bir süre beklemeyi tercih edeceğini düşünüyoruz. Diğer bir deyişle Merkez Bankası'nın uzunca bir süre bu faizi koruyacağını, ancak büyüme konusunda beklentilerinde daha kötümser olması halinde faiz indirimine gerektiği anda başvuracağını öngörüyoruz" diye ekledi.

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar tarafından yayımlanan notta, "Bugün yayınlanan IMF'nin G-20 toplantı öncesi notunda, merkez bankalarının faizleri uzunca bir süre düşük tutacağı mesajını net bir şekilde iletmeleri gerektiği belirtiliyordu. Merkez Bankası'nın bugünkü faiz kararı notunda da bu mesajın verildiği dikkat çekiyor" denildi.

"DOLAR REZERV PARA BİRİMİ OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYIP MI EDİYOR" ENDİŞESİ

Bankalararası piyasanın dünkü spot kapanışında 1.6840 TL olan daha sonra 1.71 TL'nin üzerine çıkan dolar bugün güne dünkü kapanışına paralel bir seviye olan 1.7095 TL'den başladı.

İstanbul serbest piyasada dolar 1.7120, euro 2.3320 liradan güne başladı.

Kapalıçarşı'da 1.7020 liradan alınan dolar 1.7120 liradan satılıyor. 2.3220 liradan alınan euro'nun satış fiyatı ise 2.3320 lira olarak belirlendi.

Serbest piyasada dün kapanışta doların satış fiyatı 1.7070 lira, euro'nun satış fiyatı ise 2.3300 lira olmuştu.

Dolar, bir miktar değer kazanmasına rağmen, dünyanın rezerv para birimi olma özelliğini kaybedeceği endişeleri nedeniyle haftanın son gününde 24 yılın en büyük haftalık kaybını göstermeye yakın seviyelerdeydi.
Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri