Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dolar 1.70'in üzerine çıktı

20 Şubat 2009 / 09:43
Merkez Bankası'nın beklentilerin üzerinde faiz indiriminin arından dolar 1.70 liranın üzerine çıktı.
Bankalararsı piyasanın dünkü spot kapanışında 1.4564 olan en iyi dolar alış kotasyonları bu sabah elektronik işlemlerde 0819 itibarıyla 1.7005/66 seviyesinden işlem gördü. Bu verilere göre liranın dünkü spot kapanışa göre değer kaybı yüzde 1.56 oldu.

İstanbul serbest piyasada dolar 1.7000 TL, euro 2.1360 TL'den güne başladı.

Kapalıçarşı'da 1.6950 TL'den alınan dolar 1.7000 TL'den satılıyor. 2.1300 TL'den alınan euro'nun satış fiyatı ise 2.1360 TL olarak belirlendi.

Serbest piyasada dün kapanışta doların satış fiyatı 1.6750 TL, euro'nun satış fiyatı ise 2.1340 TL olmuştu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve ABD hisse senetlerindeki kayıpla birlikte kurun 1.70'li seviyeleri dün gece geçtiğini belirten HSBC Stratejisti Fatih Keresteci bu sabah yayımladığı raporda şöyle dedi:

"TCMB mali piyasaları şaşırtmaya dün de devam etti. Ekonomik durgunluk ve enflasyon baskılarının azalması nedeniyle gerçekleştirilen agresif faiz indiriminin döviz piyasası üzerinde olumsuz etkilere yol açabileceği TCMB tarafından da tahmin edilmişe benziyor, zira karar sonrası yayımlanan bildirinin sonuna döviz likiditesi ile ilgili ek düzenlemelerin devreye sokulacağı eklenmiş. Bu önlemlerin ne olacağını bekleyeceğiz ancak liranın cazibesinin iyice azalması dolar/TL kuru üzerindeki yukarı yönde önemli bir baskı oluşturma potansiyeline sahip duruma geldi. Bugün için olmasa da gelişmekte olan mali piyasaların herhangi bir atakla karşı karşıya kalması durumunda dolar/TL kurunda sert bazı hareketler beklemek yanlış olmayacaktır."

Dow Jones sanayi endeksi, bankaların kamulaştırılabileceği yönündeki kaygılarla son altı yılın en düşük seviyesinden kapanırken, bankacılık hisseleri de 17 yılın en düşük değerlerine geriledi. İşsizlik maaşı alanların sayısının rekor seviyeye yükselmesi ise resesyonun daha da derinleşeceği endişelerini destekledi.

Tahvil/bono piyasalarında 3 Kasım 2010 vadeli gösterge kıymetin ortalama bileşik faizi, dün spot kapanışta yüzde 15.59 ve valörlüde yüzde 15.49 olurken, bugün tezgahüstü piyasada faiz yüzde 14.75 bileşik seviyesinden açıldı.

Keresteci'nin raporu şöyle devam etti:

"Orta vadeli bir yorum için TCMB'den gelecek likidite önlemlerini görmekte fayda var. Bu önlemlerin etkili olmaması durumunda 1.75 tarihi zirve, orta vadede, test edilebilir. Hisse senedi piyasasında, yurt dışı endekslerdeki kayıplara paralel olarak düşüş olacağı kanaatindeyiz"

Merkez Bankası dünkü açıklamasında Kurul'un döviz likiditesi ile ilgili ek düzenlemelerin devreye sokulması konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

FAİZ İNDİRİMLERİ DEVAM EDEBİLİR

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kısa vadeli faizleri sürpriz şekilde beklenenden daha fazla düşürerek tarihin en düşük seviyesine çekti. Bankacılar dövizle ilgili ek önlemlerin ve faiz indirimlerinin devamı olabileceğini vurguladılar. TCMB gecelik borçlanma faizini yüzde 13'ten yüzde 11.50'e gecelik borç verme faizini ise yüzde 15.50'den yüzde 14'e düşürdü.

Ekonomistler Merkez Bankası'nın açıklamasının satır aralarından ekonomik verilere ilişkin olumsuz gidişatın arttığının anlaşıldığını ve daha önce yer alan faiz indirimlerinin sonuna gelindiğinin düşünülmesine neden olan açıklamaların ise yerini yeniden bundan sonraki faiz indirimleri ifadesinde bıraktığını söylediler.
Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri