Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dolmabahçe görüşmesi aralanıyor

29.03.2011 17:15
Başbakan Erdoğan'ın, Dolmabahçe görüşmesinde Büyükanıt'ın önüne koyduğu dosyada ne tür şantaj dosyaları var?

Başbakan Erdoğan'ın ABD Büyükelçisinden alıp, 5 Mayıs 2007'deki özel Dolmabahçe görüşmesinde, dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın önüne koyduğu 'şantaj dosyası'nda siyasetten yolsuzluğa pek çok iddia var.

Kamuoyunun 4 yıldır tartıştığı, Türkiye'nin temel siyasi gidişine yön veren önemli bir buluşmanın perde arkası bütün gerçeğiyle açıklanıyor.

Konu malûm. 5 Mayıs 2007'deki ünlü Dolmabahçe buluşması. Taraflar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt. Konu: Söyledik ya, bugüne kadar bir sır olarak saklandı. Öyle ki, taraflar konu Dolmabahçe buluşmasına geldiğinde hep "mezara kadar saklayacağız" dedi. Yani üstü hep örtüldü. Çeşitli söylentiler dolaştı oralıkta. Her çevre bir şey söyledi. Ancak, söylentilerin ağırlık noktalarından biri hep şöyle oldu (özetle): "Erdoğan, buluşmada Büyükanıt'ın önüne bir klasör koydu. İçinde, Büyükanıt'ı zor durumda bırakacak belgeler ve bilgiler vardı".

Dosyaların çoğu elimizde

İddialar, ithamlar çoktu. Ancak, işin gerçeği kamuoyu açısından hep sır olarak saklı tutuldu. İşte ilk kez "sır dosyalar”ın kapağı açılıyor. Dikkat ediniz, "aralıyoruz" demiyoruz, "açıyoruz" diyoruz. Bugün bunların sadece konu başlıklarını ve kısmi ayrıntılarını veriyoruz. Önümüzdeki günlerde, önemli bulduğumuz bazı dosyaların ayrıntılarını da kamuoyuna sunacağız.

Buluşma gergin başladı

Peki, Dolmabahçe buluşması nasıl başladı, nasıl bitti? Halkımız bilmiyor bunu ama maalesef Amerikan devleti bütün ayrıntısı ile biliyor. Nasıl? Çünkü, dönemin ABD Büyükelçisi Ross Wilson, görüşmenin atmosferini bütün ayrıntıları ile Washington'a kripto ile geçmiş. Bu Aydınlık'ın elinde bulunuyor. Büyükelçinin kriptosuna göre, o gün Dolmabah-çe'de şunlar oluyor: Buluşmaya iki taraf da dosyalarla geliyor. Erdoğan da, Büyükanıt da gergin. Konuşmaya önce Büyükanıt başlıyor. Tepkilerini anlatıyor. Elindeki dosyalardan satır başlarıyla bazı örnekler veriyor. Büyükanıt, eşinin başı açık olan birinin Cumhurbaşkanı seçilmesi görüşünü ortaya koyuyor. "Bu TSK'nın talebidir" diyor.

Ancak, Erdoğan hemen hamle yapıyor. Şantaj dosyalarını Büyükanıt'ın önüne koyuyor. Büyükanıt, şaşkınlık yaşıyor. Geri adım atma ruh haline giriyor. Erdoğan fırsatı kaçırmıyor. Ortamı yumuşatan bir tavra giriyor. Büyükanıt da bundan memnun oluyor.
Karşılıklı ithamlarla başlayan görüşme, iltifatlarla devam edip bitiyor. Gerginlik konularına bir daha dönülmüyor. Hatta spor ve Fenerbahçe bile konuşuluyor. Büyükanıt, görüşme sonrasında komuta kademesine elbette bilgi veriyor. "Tepkileri zamana yaymak gerektiğini" söylüyor. Erdoğan'a "uzlaşma" için de, "başka çarem yoktu. Yönetimi ele alamayız" diyor.

Dolmabahçe niye önemli?

Aydınlık, bütün kamuoyu gibi "Dolmabahçe görüşmesi"ne önem veriyor. Çünkü, bu görüşmeden sonra çok önemli kırılmalar yaşandı.

Bunlardan birincisi, Genelkurmay, 2007 Mayısından itibaren hep güçsüz ve sessiz kaldı. İkincisi ve en önemlisi, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı "Ergenekon ve Balyoz" gibi davalarla topyekün bir etkisizleştirme operasyonu başlatıldı. Çok büyük oranda da bu başanldı. Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kendi dönemi içinde bu operasyona karşı ciddi hiçbir refleks gösteremedi.

Erdoğan ve Büyükanıt'a çağrı

Halkımıza sorumluluğumuz gereği Erdoğan ve Büyükanıt'a bir görev düştüğünü hatırlatıyoruz. Bu görev de burada başlıklarını sunduğumuz konular hakkında halkımıza açıklama yapmaktır. Bu sorumluluk yerine getirilmediği takdirde Aydınlık halkımızı aydınlatma görevini yapacaktır.

İşte 'Dosya'daki inanılmaz iddialar

Amerikan Büyükelçiliğinin Tayyip Erdoğan'a verdiği, onun da Dolmabahçe buluşmasında Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın önüne koyduğu dosyaların sadece listesi bile bir sayfa tutuyor. İçinde yok yok.

Aydınlık şantaj dosyasında yer alan iddia, belge ve bilgilerin içeriğinin doğru olduğunu ileri sürmüyor. Gazete olarak sadece bunların dosyada yer aldığını söylüyoruz. Büyük bir kısmı Amerikalılardan alınan, bazıları da AKP hükümeti tarafından eklenen dosyaların içeriği şöyle:

*Yaşar Büyükanıt'ın eşi Filiz Büyükanıt'ın Genelkurmay ödeneğinden yaptığı ve usülsuz olduğu iddia edilen harcamaların makbuz ve belgeleri (Toplam tutar yak-laşık 400 bin lira).

*Yaşar Büyükanıt'ın, Rusya'dan alınması düşünülen bazı silah sistemleri ve helikopter ihalesi öncesinde, 3 Rus kadınla birlikte olduğu iddiası. Büyükanıt hakkında bu tür özel hayatına ilişkin ses, video ve belgelerden oluşan 8 dosya var.

*Diyarbakır Söz gazetesi ve televizyonu sahibi Mehmet Ali Altındağ'ın ifadeleri. Bu ifadeler Van Savcısı Ferhat Sarıkaya tarafından Şemdinli iddianamesine de konulmuştu.

*Uyuşturucu suçundan halen Hollanda'da cezaevinde yatan Hüseyin Baybaşin'in Ferhat Sarıkaya ve diğer bazı savcılara gönderdiği ve Yaşar Büyükanıt'ı suçlayan ifadeleri.

*Yaşar Büyükanıt'ın Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı dönemine ait yolsuzluk ve faili meçhul iddiaları.

*Yaşar Büyükanıt'ın 1. Ordu Komutanlığı dönemine ait 5 dosya, Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu döneme ilişkin 7 dosya, Genelkurmay Başkanlığı dönemini ilgilendiren 9 dosya.

Bunlarda hem ihalelerle ilgili iddialar, hem de dinleme kayıtlarına ait dökümler yer almakta.

*Orgeneral Hilmi Özkök tarafından Amerikalılara hitaben kaleme alınan ve Yaşar Büyükanıt'ın genelkurmay başkanı olmasını tavsiye eden yazı.

*Yaşar Büyükanıt, NATO karargahında istihbarat bölümünde görev yaparken Amerikalılar tarafından hakkında toplanan özel bilgiler.

*Yaşar Büyükanıt'ın aile seceresi hakkında Amerikalıların hazırladığı bir dosya.

*Yaşar Büyükanıt dönemine ilişkin İsrail’e verilen tank ve uçak modernizasyonu ihaleleriyle ilgili yolsuzluk iddiaları.

Bu haber toplam 10716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri