Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dönemin Başbakanı ifadesi sahiden yazıldı mı? İşte cevabı

02.06.2014 15:56
Başbakan Erdoğan’ın "Dönemin Başbakanı ifadesi geçen iddianame hazırlamışlar" sözlerinin dayanağı belli oldu.

Erdoğan hakkındaki bu ifadelerin, oğlu Bilal Erdoğan’ın da şüphelileri arasında olduğu 25 Aralık yolsuzluk soruşturması için hazırlanan fezlekede yer aldığı ortaya çıktı.

Cemaat medyasının ısrarla yalanladığı dönemi başbakanı iddiasında çarpıcı gelişme. El Cezire Türk, iddiayı araştırdı ve bu ifadenin polis fezlekelerinde geçtiğini yazdı. 

Başbakan "Dönemin Başbakanı" diye ifadelerin olduğunu söylediği polis fezlekelerinden ilk kez Yalova'da yaptığı seçim mitinginde bahsetmişti. 

Erdoğan o konuşmasında, "Bu tutanaklarda ne vardı biliyor musunuz? Bakın çok manidar; 'Dönemin Başbakanı' ifadesi geçen iddianame hazırlamış polis benim için. Şimdi bu iddianameyi hazırlayan o güvenlik mensuplarına sesleniyorum: Siz bunu 17 Aralık öncesinde hazırladınız. Aralık geçti, ocak, şubat, mart, nisan, mayıs da bitiyor. Senin 'Dönemin Başbakanı' dediğin Tayyip Erdoğan, bak hâlâ burada. Bu ne terbiyedir?" dedi.

Açıklama Muammer Akkaş'tan değil Celal Kara'dan geldi

17 Aralık soruşturmasını yürüten ancak operasyonun ardından görevden alınan Savcı Celal Kara, yaptığı açıklamada “‘dönemin başbakanı’ ifadesi hiçbir fezlekede veya evrakımızda yer almamaktadır” dedi. Ancak haberde bahsi geçen fezlekelerin teslim edildiği savcı 25 Aralık soruşturmasına bakan Muammer Akkaş. Celal Kara'nın neden böyle bir açıklama yaptığı merak konusu oldu.

2012/656 NUMARALI DOSYA

Başbakan'ın bu açıklamasının ardından Al Jazeera, "Dönemin Başbakanı" ifadesinin gerçekliğini araştırdı. Selahattin Günday imzalı habere göre araştırmaların ardından söz konusu "Dönemin Başbakanı" ifadesinin 2012/656 esas numaralı 25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında yazılı olduğu ortaya çıktı. Bu soruşturma dosyasında Başbakan Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan da şüpheliler arasında yer alıyor.

SAVCI MUAMMER AKKAŞ'A TESLİM EDİLMİŞ

Söz konusu soruşturma kapsamında eski savcı Muammer Akkaş'ın operasyon talimatı verdiği 25 Aralık tarihinden 10 gün önce 15 Aralık’ta İstanbul polisi fezlekesini gönderdi. Soruşturmaya ilişkin hazırlanan fezleke, soruşturmadan alınarak Tekirdağ’a atanan Savcı Akkaş’a teslim edildi.

'FEZLEKENİN YASAL GEÇERLİLİĞİ YOK'

Savcı Akkaş’a teslim edilen fezlekede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın adı sık sık yer alıyor. Ancak fezlekenin bir yerinde Başbakan Erdoğan’dan "Dönemin Başbakanı" diye bahsediliyor. Fezlekenin bir bölümünde şüphelilerden Mehmet Fatih Saraç ve Turgay Ciner ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ilişki anlatılıyor. Başbakan Erdoğan ile Turgay Ciner arasında bir anlaşma yapıldığının belirtildiği fezlekede, bu anlaşmanın ardından Saraç’ın 2012'de Ciner Yayın Holding’e yönetim kurulu başkan vekili olarak atandığı ve Erdoğan aleyhine olabilecek haberleri değiştirdiği veya iptal ettiği iddia edildi. İşte fezlekenin bu bölümünde Erdoğan’dan bahsedilirken "Dönemin Başbakanı R. Tayyip Erdoğan" ifadeleri kullanıldı.

Al Jazeera’nin konuştuğu savcılık kaynaklarına göre, polis tarafından hazırlanan fezlekenin yasal bir geçerliliği yok. Polis fezlekesi sadece savcılığa soruşturmayla ilgili fikir vermesi açısından değerlendirilebilir. Bu nedenle "Dönemin Başbakanı" ifadelerinin yer aldığı bufezleke şu anki soruşturma savcıları tarafından dikkate alınmadı. Soruşturma savcıları, dosya ile ilgili kararı fezlekeye göre değil kendi yaptıkları inceleme üzerine verecek.

Bu haber toplam 1092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri